Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK cold snap persists with sub-zero nights to come

UK cold snap persists with sub-zero nights to come
Mieszkańcy Szkocji już w pełni doświadczyli zimowej aury. (Fot. Getty Images)
More bitterly cold nights are on the way for much of the UK, with temperatures falling well below zero.
Overnight temperatures dipped to a frosty -6.6C (21F) in the Suffolk village of Santon Downham, and most places saw readings as low as -2C to -5C.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przypomina serwis BBC, w wielu rejonach UK obowiązują obecnie żółte alerty pogodowe ostrzegające przed opadami śniegu i marznącego deszczu, co może powodować utrudnienia w podróżowaniu.

Prawie na całym wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii obowiązuje ostrzeżenie Met Office do jutra do godziny 11:00 rano. Kolejne ostrzeżenie dotyczące znacznej części południowo-zachodniej Anglii obowiązywało dzisiaj do godziny 16:00. Z kolei na wschodzie Irlandii Północnej obowiązuje ostrzeżenie przed występowaniem oblodzenia.

Dzisiaj we wschodniej części Wielkiej Brytanii pojawiły się opady deszczu ze śniegiem, które doprowadziły do powstania trudnych warunków na drogach.

W miejscowości Aviemore w górzystym regionie Szkocji spadło 5 cm śniegu. W Grampians, North York Moors i części Pennines może spaść jeszcze od 2 do 5 cm w ciągu dnia. Dalej na południe pojawiły się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, które prawdopodobnie utrzymają się nad Dartmoor i mogą sięgać od 5 do 10 cm.

Mieszkańcy niektórych części UK doświadczyli wczoraj najzimniejszej listopadowej nocy od 2010 roku. W nisko położonym Prestwick, w hrabstwie Ayrshire, temperatura w nocy spadła do -5,5 s. C oraz do -6,1 st. C w kumbryjskim mieście Keswick.

Zazwyczaj temperatury w listopadzie wynoszą od 6 do 10 st. C, zatem obecny spadek temperatur jest szczególnie nietypowym zjawiskiem. Oczekuje się, że sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka dni, a temperatury w ciągu dnia będą wynosić od 1 do 6 st. C, choć w niektórych rejonach temperatura nie przekroczy zera przez cały dzień.

Nadchodzące noce będą bardzo zimne, a temperatury spadną dzisiaj poniżej zera tuż po zachodzie słońca i obniżą się do około -3 /-6 st. C w godzinach nocnych.

Chłodna listopadowa pogoda panuje także daleko poza terytorium UK. Obecnie znaczną część Europy ogarnęło zimne powietrze znad Arktyki. Stolica Danii - Kopenhaga - odnotowała w tym tygodniu najniższą temperaturę w listopadzie od 104 lat: -7,7 st. C.

Ośrodki narciarskie w Alpach z zadowoleniem przywitały obfite opady śniegu przed rozpoczynającym się sezonem narciarskim. W ciągu najbliższych pięciu dni w austriackich Alpach może spaść kolejne 1,5 metra świeżego śniegu.

Czytaj więcej:

Pogoda w UK: Met Office zapowiada nadejście arktycznych chłodów i opadów śniegu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 04.03.2024
  GBP 5.0480 złEUR 4.3201 złUSD 3.9820 złCHF 4.5119 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement