Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: True foreign owners of 52,000 properties still unknown

UK: True foreign owners of 52,000 properties still unknown
Beechwood House, warta 85 mln funtów nieruchomość w północnym Londynie, jest wiązana z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem. (Fot. Getty Images)
The true owners of nearly 52,000 properties in England and Wales held by foreign companies are still unknown, although a law passed after the outbreak of war in Ukraine was supposed to ensure that the ownership structure was disclosed, BBC News and Transparency International reported yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Choć brytyjski rząd od kilku lat obiecywał rozprawić się ze "skorumpowanymi elitami" z zagranicy, w tym "rosyjskimi oligarchami i kleptokratami", kupującymi za pieniądze niewiadomego pochodzenia brytyjskie nieruchomości i ukrywającymi się za łańcuchami fasadowych spółek, konkretne działania podjęto dopiero po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Zgodnie z przyjętą w marcu 2022 roku ustawą, zagraniczne firmy chcące kupić ziemię lub nieruchomości w Wielkiej Brytanii muszą ujawnić pełne dane dotyczące właścicieli, a te, które już posiadały ziemię bądź nieruchomości dostały sześć miesięcy na zrobienie tego samego.

Na mocy ustawy w sierpniu ub.r. uruchomiony został rejestr podmiotów zagranicznych będących właścicielami nieruchomości.

Jednak jak wynika z analizy BBC News i brytyjskiego oddziału Transparency International, do końca stycznia, kiedy upłynął ten sześciomiesięczny okres karencji, około 14,5 tys. firm - czyli prawie połowa z 32,4 tys. zagranicznych podmiotów będących właścicielami nieruchomości w Anglii i Walii, albo nie złożyło w ogóle wymaganych informacji, albo złożyło je w taki sposób, że niemożliwe jest ustalenie prawdziwej struktury właścicielskiej.

Spośród 92,6 tys. nieruchomości w Anglii i Walii należących do podmiotów zagranicznych, prawie 52 tys. - czyli 56 proc. - jest własnością firm, które nie podporządkowały się ustawie, z czego prawie 35 tys. należy do tych, które wcale nie dostarczyły danych, a 17 tys. - do tych, które zrobiły to w mało przejrzysty sposób.

"Choć rejestr zaczyna służyć zamierzonemu celowi, nasza analiza ujawnia, że jest o wiele za dużo firm, które mogą próbować ominąć przepisy, nie wiedząc o ich istnieniu lub całkowicie je ignorując" - mówi Duncan Hames, dyrektor ds. polityki w Transparency International UK.

Jako przykład tego, że ustawa nie zapewnia takiej przejrzystości, jak obiecywano, BBC News wskazuje Beechwood House, wartą 85 mln funtów nieruchomość w północnym Londynie, która jest wiązana - w tym też przez brytyjski rząd - z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem, objętym po rosyjskiej inwazji sankcjami.

W rejestrze jako właściciel Beechwood House wymieniono Hanley Limited, firmę z Wyspy Man, a z kolei jej właścicielem jest szwajcarska firma Pomerol Capital SA, która kontroluje ją w ramach struktury powierniczej.

Jednak w rejestrze nie ma nic na temat osób, które są właścicielami Pomerol Capital, gdyż spółki będące własnością trustów - w przeciwieństwie do innych struktur - są zwolnione z obowiązku upubliczniania w rejestrze informacji na temat ich rzeczywistych właścicieli.

Czytaj więcej:

Brytyjskie media: Dzięki luce prawnej rosyjscy oligarchowie tworzą fasadowe spółki

Rosyjski oligarcha aresztowany w Londynie pod zarzutem prania pieniędzy

Media: Tuż przed wojną oligarcha Roman Abramowicz przepisał majątek na dzieci

Chiny wykupują Anglię. Brytyjscy politycy: "To niepokojące"

Analiza: Jaką podwyżkę powinniśmy otrzymać, aby móc zakupić dom w Londynie?

UK ma problem z korupcją. Duży spadek kraju w rankingu 

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 31.03.2023
  GBP 5.3107 złEUR 4.6755 złUSD 4.2934 złCHF 4.6856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement