Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hundreds of healthy pigs slaughtered amid UK shortage of abattoir workers

Hundreds of healthy pigs slaughtered amid UK shortage of abattoir workers
Mimo że średnia płaca rzeźnika wynosi 37,5 tys. funtów rocznie, wiele ubojni nadal nie może znaleźć pracowników. (Fot. Getty Images)
The slaughter of healthy pigs has begun on British farms, with farmers forced to kill animals to make space and ensure the continued welfare of their livestock, amid an ongoing shortage of workers at slaughterhouses.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

NPA przekazało, że wie o przypadkach zabicia co najmniej 600 świń. Niedawno organizacja ostrzegała, że jeśli problem wąskiego gardła w przemyśle przetwórstwa mięsnego nie zostanie rozwiązany, może być konieczność zabicia nawet 150 tys. zdrowych zwierząt. Niewystarczająca liczba rzeźników i pracowników przetwórni powoduje, że ubojnie działają ok. 20 proc. poniżej możliwości, a to z kolei - że hodowle są przepełnione.

Szefowa NPA Zoe Davies przekazała stacji Sky News, że rozmawiała z dorosłymi mężczyznami, którzy płakali na myśl o konieczności przeprowadzenia uboju. "Te zwierzęta hodowali, karmili, opiekowali się nimi, dbali o nie. Zabicie tych, które są całkowicie zdrowe, aby je następnie wyrzucić - to przestępstwo" - podkreśliła.

Kryzys w przemyśle przetwórstwa mięsnego spowodowany jest tym, że spora część pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej pracowników wyjechała w czasie pandemii koronawirusa i nie wróciła, zaś na ich miejsce nie przyjechali inni, gdyż wraz z końcem zeszłego roku skończył się swobodny przepływ osób z Unią Europejską i jej obywatele chcąc podjąć pracę, muszą ubiegać się o wizy.

Zoe Davies oceniła, że nie ma na razie żadnych oznak poprawy w kwestii zatrudnienia i mimo że średnia płaca rzeźnika wynosi 37,5 tys. funtów rocznie - czyli jest powyżej średniej krajowej pensji - wiele ubojni nadal nie może znaleźć pracowników.

Brytyjski rząd zaoferował w piątek tymczasowe wizy dla pracowników w transportu towarowego i sektora drobiarskiego, aby zapobiec niedoborom w tych branżach, ale nie wspomniał nic o przetwórstwie trzody chlewnej. Davies wskazała, że aby w ten sposób przyciągnąć pracowników, musiałyby być one dłuższe niż na trzy miesiące.

Czytaj więcej:

Rośnie liczba ogłoszeń o pracę w UK. Szczególnie poszukiwani fotografowie, rolnicy i tynkarze

Zaczyna brakować kierowców autobusów. W kilku regionach UK anulowano połączenia

Rząd UK wyda tysiące "wiz awaryjnych" dla pracowników z UE

Brakuje pracowników do zbierania brokułów. Rolnicy oferują nawet £30 za godzinę

Rośnie problem z brakiem rzeźników w UK. Nawet 150 tys. świń może zostać wybite

Johnson: Nie ma powrotu do "niekontrolowanej migracji"

Żołnierze w UK zaczęli dziś pomagać w rozwożeniu paliwa

Johnson: Zgłosiło się tylko 127 zagranicznych kierowców cystern

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement