Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: For the first time, a Polish woman became a Lutheran bishop

UK: For the first time, a Polish woman became a Lutheran bishop
Konsekracja biskupia Polki odbędzie się 24 stycznia. (Fot. Facebook//@LCiGB)
Reverend Paulina Hławiczka-Trotman was elected bishop of the Lutheran Church in Great Britain (LCiGB). As reported by the ekumenizm.pl portal, she is the first Polish woman in the world to be elected Lutheran bishop and the first Polish female Protestant bishop in general.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Gratulacje dla ks. Pauliny Hławiczki-Trotman z powodu wyboru na kolejnego biskupa LCiGB podczas dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w tej ważnej roli" - przekazano na profilu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii na Facebooku.

Wybór nowego biskupa odbył się wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Synodu LCiGB. Kontrkandydatem Polki był wielebny Mark Hardy.

Portal ekumenizm.pl podaje, że ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.

Ks. Hławiczka jest nie tylko członkinią konsystorza LCiGB, lecz także proboszczką parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Opiekuje się też luteranami w Londynie i innych miastach. Na mocy Ugody z Porvoo, posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii, na terenie której odprawia również nabożeństwa anglikańskie.

Nowa biskup jest także koncertującą śpiewaczką. Jej mężem jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Konsekracja biskupia ks. Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu. Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii jest jednym z najmniejszych Kościołów luterańskich na świecie i jednym z najmniejszych Kościołów chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii. 

Czytaj więcej:

Czy Karol III powinien pełnić funkcję głowy Kościoła w obliczu malejącej liczby wyznawców?

Kościół Anglii dopuszcza błogosławieństwa par jednopłciowych, ale nie śluby

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement