Menu

UK Covid alert level drops as NHS threat 'recedes'

UK Covid alert level drops as NHS threat 'recedes'
Decyzję o obniżeniu alertu Covid-19 podjął dziś premier Boris Johnson. (Fot. Getty Images)
The UK's coronavirus alert level has been lowered from level five to four in all four nations as the risk that the NHS could be overwhelmed 'has receded'. The four UK chief medical officers and NHS England's national medical director agreed the change following advice from the Joint Biosecurity Centre.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

We wprowadzonym w maju 2020 roku pięciostopniowym systemie alertów poziom 4 oznacza, że rozprzestrzenienie się koronawirusa jest "wysokie lub rośnie wykładniczo", a poziom 5 - że istnieje "ryzyko przeciążenia służby zdrowia".

Poziom 5 obowiązywał od 4 stycznia, czyli od dnia, w którym w Anglii i Szkocji wprowadzono najwyższe poziomy restrykcji przeciwepidemicznych. Wcześniej obowiązywał poziom 4 - z wyjątkiem okresu między 19 czerwca a 21 września 2020 roku, gdy obniżono go do trzeciego.

"Służba zdrowia w czterech krajach pozostaje pod znaczną presją ze względu na dużą liczbę pacjentów w szpitalach, jednak dzięki wysiłkom społeczeństwa obserwujemy obecnie stały spadek liczby pacjentów, a groźba przeciążenia NHS (publiczna służba zdrowia) i innych służb medycznych w ciągu 21 dni ustąpiła" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

"Zgodnie z opinią Joint Biosecurity Center (rządowy organ, który ocenia zagrożenia ze strony koronawirusa - przyp. red.) oraz w świetle najnowszych danych, czterech naczelnych lekarzy Wielkiej Brytanii i krajowy dyrektor medyczny NHS England zgadzają się, że poziom alarmowy w kraju powinien zostać obniżony z poziomu piątego do czwartego we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa" - można przeczytać w oświadczeniu.

"Nie powinniśmy mieć złudzeń - wskaźniki transmisji, obciążenia szpitali i zgonów są nadal bardzo wysokie. Z czasem szczepionki będą miały duży wpływ i zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się, gdy otrzymają ofertę. Jednak na razie naprawdę ważne jest, abyśmy wszyscy - zaszczepieni lub nie - pozostali czujni i nadal postępowali zgodnie z wytycznymi" - podkreślili specjaliści.

Obniżenie poziomu zagrożenia koronawirusem nastąpiło trzy dni po przedstawieniu przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona planu wychodzenia z lockdownu w Anglii.

W środę w szpitalach w całym kraju przebywało niespełna 15,5 tys. chorych na Covid-19, co jest znacząco mniejszą liczbą zarówno od szczytu z pierwszej fali - prawie 21,7 tys. w dniu 12 kwietnia zeszłego roku, jak i z rekordowego poziomu z 18 stycznia tego roku, gdy było w nich ponad 39,2 tys. chorych.

Najnowsze dane z Anglii pokazują, że liczba osób, u których wykryto koronawirusa, jest na najniższym poziomie od września ub. roku. W sumie 84 310 osób uzyskało wynik pozytywny w tygodniu kończącym się 17 lutego. To spadek o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem tydzień wcześniej, o 44 proc. mniej niż dwa tygodnie temu i jest to najniższa liczba odnotowana od tygodnia kończącego się 30 września 2020 r.

Jak podano dzisiaj, w ciągu ostatniej doby wykryto 9 985 nowych zakażeń, co jest pierwszym przypadkiem od przełomu września i października, by ich liczba przez trzy kolejne dni była poniżej 10 tys., a także zarejestrowano 323 zgony z powodu Covid-19 - co stanowi najniższy od listopada bilans niedotyczący weekendów i dni świątecznych. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 154 562 zakażenia, z powodu których zmarło 122 070 osób.

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 18 691 835 osób, a drugą - 700 718.

Czytaj więcej:

Johnson: Większość restrykcji w Anglii skończy się 21 czerwca

Brytyjscy naukowcy zapobiegli zbyt szybkiemu zniesieniu lockdownu w Anglii

Szkocja będzie wychodzić z lockdownu wolniej niż Anglia

21 czerwca dniem wolnym od pracy? Mieszkańcy UK chcą świętować powrót do normalności

Anglia: Odbędą się muzyczne festiwale w Reading i Leeds

Latem Anglia może znieść obowiązek noszenia masek w sklepach i metrze

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement