Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: 43,000 people may have received wrong coronavirus test results

UK: 43,000 people may have received wrong coronavirus test results
Testy typu PCR są co do zasady bardziej wiarygodne niż szybkie testy antygenowe. (Fot. Getty Images)
Errors at one private laboratory are likely to have resulted in around 43,000 people in England and Wales being told that tests had failed to detect coronavirus in them, although they were in fact infected, it was reported on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po dochodzeniu rządowego systemu wykrywania kontaktów, NHS Test and Trace, testy w laboratorium Immensa Health Clinic w Wolverhampton w środkowej Anglii zostały zawieszone, a wszystkie próbki zostały przesłane do innych laboratoriów. NHS Test and Trace kontaktuje się obecnie z osobami, których dotyczy problem, aby poprosić je o ponowne wykonanie testu.

Wątpliwości co do Immensa Health Clinic pojawiły się, gdy ludzie mieli pozytywne wyniki szybkich testów antygenowych, ale negatywne wyniki przeprowadzanych w laboratorium testów typu PCR, które co do zasady są bardziej wiarygodne. Wprawdzie żadne testy nie mają absolutnie 100-procentowej wiarygodności, ale w przypadku tego laboratorium zauważono wyjątkowo dużą liczbę niezgodnych wyników. Błąd może oznaczać, że te 43 tys. osób zakażonych koronawirusem błędnie poinformowano, iż mogą zakończyć izolację i przez to mogły przekazywać wirusa innym.

Szybkie testy antygenowe są szeroko stosowane np. w szkołach i miejscach pracy w celu znalezienia osób bez objawów, które są zakażone i mogą rozprzestrzeniać wirusa. W przypadku pozytywnego wyniku dana osoba zobowiązana jest do wykonania testu typu PCR i jeśli jego wynik jest ponownie pozytywny, musi się izolować, a jeśli negatywny - może zakończyć izolację.

Według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), w Immensa Health Clinic przebadane zostało ok. 400 tys. próbek, z czego 43 tys. osób - głównie z południowo-zachodniej Anglii - mogło błędnie otrzymać negatywne wyniki. Jak podano, problem dotyczy testów przeprowadzonych między 8 września a 12 października.

Czytaj więcej:

Nowa Zelandia łagodzi restrykcje. "Wyeliminowanie Covid-19 jest niemożliwe"

Władze Wysp Kanaryjskich rezygnują z paszportów szczepionkowych w hotelach

W Polsce sypią się kary za lewe "paszporty" szczepionkowe i testy

Ekspert: Rosnąca liczba zakażeń w UK "to efekt braku restrykcji"

Niemcy: Darmowe testy na obecność koronawirusa kosztowały państwo 5,2 mld euro

UK: Pierwszy raz od lipca liczba zakażeń przekroczyła 45 tys.

We Włoszech od dziś do pracy tylko z "paszportem szczepionkowym"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement