Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Record 35m people will be offered free flu jab to ease pressure on NHS

Record 35m people will be offered free flu jab to ease pressure on NHS
Tegoroczny program szczepień na grypę zacznie się we wrześniu. Kto będzie mieć prawo do darmowej szczepionki? (Fot. Getty Images)
The largest flu vaccination programme in UK history is to be rolled out this year, ministers have said, with jabs offered to all school pupils aged under 17.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tegoroczny program szczepień zacznie się we wrześniu, a do darmowej szczepionki prawo mieć będą: wszystkie osoby powyżej 50. roku życia, wszystkie osoby poniżej 50 lat, które są w grupach ryzyka, kobiety w ciąży, pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pensjonariuszami, osoby, które nieodpłatnie opiekują się potrzebującymi, bliscy osób mających słaby system immunologiczny, a także wszystkie dzieci w wieku 2-3 lat i wszyscy uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich do 16. roku życia.

Osoby spoza tych grup będą mogły zaszczepić się odpłatnie. Po raz pierwszy do grupy uprawnionych do darmowej szczepionki włączono uczniów szkół średnich.

Minionej zimy na całym świecie poziom zachorowań na grypę był niższy niż zazwyczaj, co eksperci przypisują działaniom podjętym w celu zatrzymania pandemii Covid-19, takim jak wymóg noszenia maseczek, zachowywania dystansu czy lockdown.

Badania rządowej agencji Public Health England (PHE), przeprowadzone podczas pierwszej fali pandemii, zanim stworzono szczepionki przeciw Covid-19, wskazują, że ryzyko zgonu jest ponad dwukrotnie większe u osób, które równocześnie z koronawirusem złapały grypę w porównaniu z tymi, które miały tylko koronawirusa. Ale grypa sama w sobie również może być poważną chorobą - co roku z jej powodu w Anglii umiera ok. 11 tys. osób.

"Grypa może być poważną chorobą, więc chcemy zbudować mur ochronny poprzez uodpornienie rekordowej liczby osób. W miarę jak wracamy do normalnego życia, musimy nauczyć się żyć z Covid-19 i innymi wirusami, zatem oferujemy darmowe szczepionki przeciw grypie kolejnym milionom ludzi, aby zapewnić im bezpieczeństwo tej zimy" - oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. 

Czytaj więcej:

Badanie: Choroba wywołana przez SARS-CoV-2 cięższa niż sezonowa grypa

Brytyjski rząd: Do końca roku koronawirus będzie jak grypa

Cummings: "Johnson chciał, by mu wstrzyknąć wirusa i nazywał go Kung-Flu"

Brytyjski ekspert: Grypa może być zimą większym zagrożeniem niż Covid-19

Naukowcy: Koronawirusy są na naszej planecie od tysięcy lat

Naukowcy ostrzegają przed "trudną zimą dla NHS"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement