Menu

UK 'not seeking' to join Europe trade pact, minister insists

UK 'not seeking' to join Europe trade pact, minister insists
UK chce bliższych relacji z UE, ale chce ich zacieśniać poprzez dołączenie do Konwencji Paneurośródziemnomorskiej. (Fot. Getty Images)
The UK government has ‘no current plans’ to join the Pan-Euro-Mediterranean Convention (PEM), EU Relations Minister Nick Thomas-Symonds announced, as quoted by the media yesterday. This possibility had been mentioned by EU Trade Commissioner Marosz Szefczovicz.
News available in Polish

Szefczovicz ocenił w środę w rozmowie ze stacją BBC, że UE jest otwarta na możliwość dołączenia Wielkiej Brytanii do tej konwencji handlowej jako element "resetu" po Brexicie. Zaznaczył, że propozycja ta nie została "precyzyjnie sformułowana" i dodał, że "piłka jest po stronie Wielkiej Brytanii".

"Nie mamy w tej chwili żadnych planów dołączenia do PEM i nie będziemy komentować na bieżąco wszystkich wypowiedzi, jakie się pojawiają" – odparł na pytanie o tę sprawę Thomas-Symonds. Dodał, że rząd Partii Pracy zajmuje "pragmatyczne stanowisko w kwestiach (dotyczących) interesów narodowych".

W manifeście Partii Pracy napisano, że "nie będzie powrotu do jednolitego rynku, unii celnej ani swobodnego przepływu osób" z UE – przypomniała BBC.

Wypowiedź ministra ostro skrytykował lider Liberalnych Demokratów Ed Davey, który wzywał do zawarcia umowy celnej z UE. "To niepokojące, że rząd chętnie negocjuje z Chinami, ale nawet nie rozważa lepszych porozumień handlowych z naszymi najbliższymi sąsiadami w Europie" - oznajmił.

Przeciwne stanowisko zajęła Partia Konserwatywna. "Doniesienia, że rząd może przykuć nas kajdanami do Unii Europejskiej są głęboko niepokojące" – oznajmiła szefowa MSZ w konserwatywnym gabinecie cieni, Priti Patel.

Uzgodniona w 2012 r. Konwencja PEM w sprawie preferencyjnych reguł pochodzenia ma na celu ułatwienie handlu pomiędzy 25 krajami, głównie Europy i Afryki Północnej. Dotyczy klasyfikacji towarów wytwarzanych z materiałów pochodzących z innych państw porozumienia.

"Jeśli np. szwajcarski producent wytworzył maszynę z części sprowadzonych z UE, ten produkt będzie uznawany za wyprodukowany w Szwajcarii przy eksporcie do Turcji i będą go dotyczyć preferencyjne umowy handlowe" – wyjaśnił dziennik "Guardian".

Według tej gazety dołączenie do konwencji pomogłoby brytyjskim firmom, ale eksperci nie są zgodni co do tego, w jakim stopniu. Think tank Centre for Inclusive Trade Policy ocenił, że wpływ nie byłby znaczący, ponieważ udział materiałów pochodzących z krajów PEM w brytyjskiej produkcji wynosi zwykle tylko od 1,1 do 2,8 proc.

Według "Guardiana" sugestia Szefczovicza wpisuje się w próby zacieśnienia relacji gospodarczych i dyplomatycznych Wielkiej Brytanii z UE po prawie pięciu latach od Brexitu oraz w kontekście powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu. To wydarzenie - zdaniem gazety – zwiększyło wagę współpracy brytyjsko-europejskiej.

Czytaj więcej:

Brexit spowodował straty handlowe dla UK rzędu 27 mld GBP w ciągu pierwszych dwóch lat

Brexit "odchodzi w przeszłość". UK stało się najważniejszym partnerem handlowym głównego portu w UE

    Rates by NBP, date 21.02.2025
    GBP 5.0393 złEUR 4.1705 złUSD 3.9835 złCHF 4.4313 zł

    Sport