Menu

The EU will not recognize Lukashenka as the president of Belarus

The EU will not recognize Lukashenka as the president of Belarus
Josep Borrell przekazał, że wybory na Białorusi zostały sfałszowane, a tym samym Alaksander Łukaszenka nie może być uznany za prezydenta kraju. (Fot. Getty Images)
We do not recognize Alyaksandr Lukashenka as the rightfully elected president, said the head of EU diplomacy Josep Borrell after the meeting of EU foreign ministers. As he pointed out, the EU considers the presidential election on August 9 to be rigged.
Advertisement
News available in Polish

Borrell poinformował ponadto, że ministrowie rozmawiali o sankcjach wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze, ale nie podjęli żadnej decyzji w tej sprawie.

"Nie było jednomyślności" - przekazał wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych.

Według jego zapowiedzi, sprawą tą zajmą się szefowie państw i rządów na czwartkowo-piątkowym szczycie UE. 

Informacje te potwierdził także polski szef MSZ Zbigniew Rau. "Dziś na posiedzeniu nie doszło do decyzji ws. sankcji wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom państwa białoruskiego. Decyzja taka zostanie prawdopodobnie podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek" - oznajmił.

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaapelowała w europarlamencie o pomoc. (Fot. Getty Images)

Ministrom spraw zagranicznych państw UE nie udało się przezwyciężyć oporu Cypru w sprawie restrykcji. Nikozja uzależnia zgodę na sankcje na Białoruś od porozumienia ws. sankcji wobec Turcji z powodu nielegalnych wierceń prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Również kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wzięła dziś udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Wraz z innymi członkami Rady Koordynacyjnej przekazała europosłom, że Białorusini po 26 latach życia pod presją reżimu dyktatorskiego "obudzili się". Na forum PE zwróciła się o wsparcie.

Podczas posiedzenia pokazywała zdjęcia z masowych protestów z Mińska, poszkodowanych przez milicję oraz posiniaczone ciało jednej z ofiar tortur. Jak zaznaczyła, aby zainicjować rozmowy z władzami, zainicjowała powstanie Rady Koordynacyjnej, ale dialog się nie rozpoczął ze względu na postawę prezydenta.

Czytaj więcej:

Historyczny marsz w Mińsku. "Odejdź!"

"Niezawisimaja Gazieta": Łukaszenka prosi Putina o pomoc

Łukaszenka: Zamykamy granice z Polską i Litwą

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement