Menu

EU: New variants of the virus mean we have not yet won against the pandemic

EU: New variants of the virus mean we have not yet won against the pandemic
Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides podziękowała jednocześnie krajom UE za wysiłki na rzecz utrzymania wspólnego frontu w walce z pandemią. (Fot. Getty Images)
The new variants of the coronavirus mean that we have not yet won with the pandemic and we are still a long way from that, said EU Health Commissioner Stella Kyriakides during a debate in the European Parliament.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Zamknęliśmy jednak pewien rozdział. Rozpoczynamy rok, mając nadzieję, że zakończymy pandemię. Jest światło w tym tunelu. Grupy priorytetowe zostały zaszczepione z wykorzystaniem szczepionek Pfizera i Moderny. Nowe szczepionki wkrótce zostaną dopuszczone na rynek. AstraZeneca już złożyła wniosek. W najbliższych miesiącach tych wniosków do EMA (Europejskiej Agencji Leków) wpłynie więcej" – dodała komisarz UE w trakcie debaty nad sytuacją epidemiczną.

Kyriakides wskazała, że UE musi doprowadzić do sytuacji, w której wirus został zwalczony na całym świecie. "Od pierwszego dnia pandemii zdecydowaliśmy, że naszą odpowiedź na pandemię będziemy ustalać wspólnie" – zaznaczyła. Dlatego podziękowała krajom UE za wysiłki na rzecz utrzymania wspólnego frontu w walce z pandemią.

"Musimy doprowadzić do tego, żeby każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić na całym świecie" – podkreśliła.

Komisarz dodała, że wie, iż Parlament Europejski domaga się większej transparentności w kwestii umów podpisywanych z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek. "Pamiętajcie jednak, że musimy przestrzegać zasad dotyczących poufności. Postaramy się jednak udostępniać jak najwięcej informacji" - oświadczyła Kyriakides, zwracając się do europosłów.

Czytaj więcej:

Szefowa KE: Mamy dość szczepionek, żeby zaszczepić ponad 80 proc. populacji

Francja niechętnie odnosi się do paszportu szczepionkowego UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement