Menu

Follow-up action on dangerous product alerts increased significantly in 2019

Follow-up action on dangerous product alerts increased significantly in 2019
Najczęściej zgłaszane rodzaje ryzyka związanego z produktem to urazy, takie jak złamania lub wstrząśnienia mózgu. (Fot. Getty Images)
The European Commission published its latest report on the Commission's system to prevent or restrict the selling of dangerous products on the market, the so-called ‘Rapid Alert System'. The report shows that the number of actions taken by authorities following an alert is growing year on year, reaching 4,477 in 2019 compared to 4050 in 2018.
Advertisement
News available in Polish

Takie są główne tezy przedstawionego wczoraj przez Komisję Europejską sprawozdania. O ile w 2018 r. organy w krajach członkowskich musiały reagować 40 tys. razy, by zapobiegać lub ograniczyć sprzedaż produktów niebezpiecznych na rynku, to w zeszłym roku było to już blisko 45 tys. razy.

"System wczesnego ostrzegania działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniając przepływ informacji i bezpieczeństwo jednolitego rynku. Jak wynika ze sprawozdania z 2019 r., liczba działań na rzecz ochrony konsumentów przed niebezpiecznymi produktami i potencjalnymi szkodami jest rekordowo wysoka" - oświadczył, prezentując w Brukseli raport, unijny komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders.

W zeszłym roku organy 31 państw uczestniczących w systemie (państwa UE oraz Wielka Brytania, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) wymieniły za jego pośrednictwem 2 243 ostrzeżenia dotyczące produktów niebezpiecznych. W odpowiedzi podjęto 4 477 działania. Było to np. wycofanie lub zniszczenie produktu przez dystrybutorów i sprzedawców detalicznych, zanim dotrze on do konsumentów, lub wycofanie produktów niebezpiecznych od użytkowników.

Licząc od 2015 r. wzrost interwencji wynosi 63 proc. (Fot. Getty Images)

To o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Licząc od 2015 r. wzrost interwencji wynosi 63 proc. Z raportu wynika, że najczęściej zgłaszaną kategorią produktów są zabawki (29 proc. wszystkich zgłoszeń), potem pojazdy silnikowe (23 proc.) oraz urządzenia i sprzęt elektryczny (8 proc.). Znaczna liczba ostrzeżeń dotyczy kosmetyków, odzieży, tkanin i wyrobów związanych z modą, a także artykułów dziecięcych i sprzętu dla dzieci.

Najczęściej zgłaszane rodzaje ryzyka związanego z produktem to urazy (27 proc.), takie jak złamania lub wstrząśnienia mózgu. Drugim najczęstszym powodem obaw są składniki chemiczne w produktach (23 proc.), a następnie ryzyko zadławienia się dzieci (13 proc.).

Choć w raporcie tego nie uwzględniono, KE poinformowała, że od wybuchu pandemii koronawirusa zarejestrowano szereg nowych ostrzeżeń. Do 1 lipca wpłynęły 63 ostrzeżenia dotyczące maseczek ochronnych, trzy ostrzeżenia dotyczące kombinezonów ochronnych, trzy – płynów do dezynfekcji rąk i trzy – lamp ultrafioletowych ("pałeczek odkażających").

Od 1 marca do 1 lipca podjęto 10 działań następczych w sprawie maseczek ochronnych, a jedno w sprawie płynu do dezynfekcji rąk. Już kilka tygodni temu KE informowała, że zamówione przez nią maseczki, które miały trafić m.in. do Polski, nie spełniają norm, dlatego musiały zostać zniszczone.

System wczesnego ostrzegania, który zapewnia, że informacje o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych wycofanych z rynku lub od użytkowników w całej Europie są szybko przekazywane państwom członkowskim i Komisji Europejskiej działa od 2003 r.

Czytaj więcej:

L’Oreal usunie z opakowań kremów słowo "wybielający"

Supermarkety w UK rezygnują ze sprzedaży wyrobów z kokosów zbieranych przez małpy

Niemcy: Dzieci i młodzież mają we krwi za dużo substancji chemicznych

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement