Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Haiti earthquake death toll reaches 1,297

Haiti earthquake death toll reaches 1,297
Bilans ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi wciąż rośnie. (Fot. Getty Images)
The death toll from a magnitude 7.2 earthquake in Haiti soared to at least 1,297 Sunday as rescuers raced to find survivors amid the rubble ahead of a potential deluge from an approaching tropical storm.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Wielu ludzi zaginęło, a jeszcze więcej jest pod gruzami" - informuje Służba Ochrony Cywilnej. Według jej szacunków, około 13 694 domów zostało zniszczonych, a kolejne 13 785 uszkodzonych w trzech najbardziej dotkniętych obszarach kraju na południu.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince, w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes.

Trzęsienie ziemi, które nastąpiło w sobotę o godz. 8:29 czasu lokalnego (13:29 czasu GMT) było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. Wstępne doniesienia z Haiti, jednego z najbiedniejszych krajów na półkuli zachodniej, mówią o zniszczonych lub uszkodzonych domach mieszkalnych, kościołach i centrach handlowych.

Sejsmolodzy wskazują, że sobotnie trzęsienie ziemi było silniejsze i płytsze niż katastrofalne wstrząsy z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy Port-au-Prince i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia; akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID. Zapowiedziała ona wczoraj wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej.

Pomoc zaproponowały Dominikana, Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Wenezuela. Ekwador wysłał ekipę 34 strażaków, którzy wezmą udział w poszukiwaniu zasypanych ludzi.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił, że Haitańczycy mogą "liczyć na pomoc jego kraju".

253 kubańskich lekarzy, którzy na Haiti pomagają w walce z pandemią Covid-19, przystosowało szpital w Port-au-Prince na przyjęcie rannych.

Słynna japońska tenisistka Naomi Osaka, której ojciec jest Haitańczykiem, poinformowała, że przekaże na rzecz ofiar trzęsienia ziemi całe honorarium, jakie otrzyma podczas najbliższego turnieju.

Z kolei Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wezwała Haiti do "korytarza humanitarnego" na terenach kontrolowanych przez gangi.

Liczące 11 mln ludzi Haiti dopiero w ubiegłym miesiącu otrzymało z USA pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19.

Czytaj więcej:

Chorwacja: Trwa akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. Rośnie bilans ofiar

Indonezja: Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrósł do 56

Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Ostrzeżenie przed tsunami

Raport: 155 mln ludzi na świecie było "w kryzysie lub w gorszej sytuacji" w 2020 r.

Naomi Osaka przekaże nagrodę z Cincinnati poszkodowanym na Haiti

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement