Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Trump's rival in the primaries: If Ukraine loses, Poland and the Baltic states will be next

Trump's rival in the primaries: If Ukraine loses, Poland and the Baltic states will be next
Nikki Haley, która będzie walczyć o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r. jasno popiera Ukrainę. (Fot. Getty Images)
The importance of the war in Ukraine goes beyond defending the country, it is a war for freedom that we must win; if Kiev loses, Russia's target will become Poland and the Baltic states, and this risks a world war, Nikki Haley, who is seeking the Republican Party nomination in the 2024 US presidential election, stressed on CNN.
News available in Polish

"Musimy zrozumieć, że wygrana Ukrainy to wygrana nas wszystkich, ponieważ tyrani dokładnie zapowiadają, co zamierzają zrobić" - mówiła Haley w niedzielnej audycji CNN. Wezwała USA i ich sojuszników do kontynuowania dostaw broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

"Chiny zapowiedziały, że przejmą Hongkong, i to zrobiły. Rosja zapowiedziała, że najedzie na Ukrainę, i to się stało. Chiny mówią, że następny będzie Tajwan i powinniśmy im wierzyć. Rosja powiedziała, że następna będzie Polska i państwa bałtyckie, jeżeli do tego dojdzie, będziemy mieli do czynienia z wojną światową. Tutaj chodzi o to, by jej zapobiec" - tłumaczyła.

Każdy zadaje sobie pytanie, kiedy skończy się wojna; ona się skończy, gdy Rosja wycofa się z Ukrainy, jeżeli wycofa się Ukraina, wtedy wszyscy staniemy przed widmem kolejnej wojny światowej - zaznaczyła republikańska polityczka.

Stanowisko Haley w sprawie wojny wyraźnie różni się od jej przodujących w wyścigu o republikańską nominację konkurentów - byłego prezydenta Donalda Trumpa i gubernatora Florydy Rona DeSantisa - podkreśla CNN.

Trump często przypominał swoje dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, którego Haley nazywa tyranem. DeSantis początkowo nazywał wojnę "sporem terytorialnym", co również wypomniała mu Haley, podczas zorganizowanej przez CNN dyskusji z republikańskimi wyborcami w Hawkeye State w stanie Iowa.

Haley była gubernatorką Karoliny Południowej i ambasadorką USA przy ONZ za czasów prezydentury Trumpa. Jest jedną z kilku republikańskich polityków, którzy ogłosili, że będą się ubiegać o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r.

Według sondaży w tym wyścigu prowadzi jak na razie Trump (53 proc. poparcia), za nim jest DeSantis (22,4 proc.), Haley zajmuje trzecie miejsce, ale obecnie popiera ją zapewne 4,4 proc. wyborców - przypomina portal The Hill.

Czytaj więcej:

"New York Times": Ukraina może wstąpić do NATO na wzór RFN

Były premier Johnson przekonywał Donalda Trumpa do poparcia Ukrainy

Dowódca RAF-u: Po porażce na Ukrainie mściwa Rosja pozostanie zagrożeniem dla UK

Brytyjskie MSZ: Ukraina ma prawo do użycia siły poza swoimi granicami

Rishi Sunak: Prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO

Antony Blinken o rosyjskiej armii: Niektórzy uwierzyli, że jest drugą na świecie

Brytyjski analityk wojskowy: U Putina jak u Hitlera - symbolika i emocje górują nad strategią

Brytyjski resort obrony: Aresztowania za niebieski i żółty kolor dowodzą rosnącej paranoi w Rosji

    Rates by NBP, date 02.10.2023
    GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł

    Sport