Trinidad and Tobago sued Europe for compensation for slave labor

Uczynił to w przemówieniu wygłoszonym z okazji uroczystości zorganizowanych w stolicy kraju Port of Spain w rocznicę zniesienia z dniem 1 sierpnia 1834 roku niewolnictwa w koloniach brytyjskich na Karaibach. Z tym dniem wszyscy niewolnicy w koloniach brytyjskich stali się ludźmi wolnymi, ale w czteroletnim okresie przejściowym mieli obowiązek nadal pracować dla swych właścicieli, ale już jako płatni pracownicy.
W związku z tym kraje karaibskie jako datę zniesienia niewolnictwa przyjęły rok 1838.
Prime Minister Dr Keith Rowley has taken issue with people who have spoken out against paying reparations to descendants of African slaves.
— CNC3TV (@CNC3TV) August 1, 2023
For more...https://t.co/PvyAysutOb pic.twitter.com/nTZ4qqh18R
Rowley w swym orędziu z okazji Dnia Emancypacji podkreślił, że "w oczach niektórych, nawet jeszcze dzisiaj, pigment naszej skóry skazuje nas na dyskryminację".
Premier Trynidadu i Tobago przypomniał, że "historycy z obu stron Oceanu napisali tomy o bolesnych doświadczeniach swych przodków porównywanych w niektórych częściach Ameryki do zwierząt pociągowych, aby można ich było poganiać, kupować i sprzedawać".
"Mimo wysiłków Europy, aby nas zdehumanizować, zawsze stawialiśmy opór" – podkreślił mówca.
Zwracając się do króla Ghany Asantehene Otumfu Osei Tutu II i innych gości przybyłych z Afryki, premier dodał: "Obchodząc Dzień Wyzwolenia nigdy nie zapomnimy o wysokiej cenie, jaką za nie zapłaciliśmy".
Czytaj więcej:
Holandia: Premier przeprosił za udział państwa w niewolnictwie
Belgia: Liberałowie i pałac królewski zablokowali przeprosiny za kolonialną i niewolniczą przeszłość
Holandia: Rodzina królewska zarobiła ponad pół mld euro w koloniach, w których istniało niewolnictwo