Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Treasury prepares to launch online sales tax

Treasury prepares to launch online sales tax
Celem nowego podatku jest umożliwienie stacjonarnym sklepom konkurowanie z gigantami online. (Fot. Getty Images)
A potential 2pc rate would generate around £2bn for the exchequer, as Rishi Sunak looks to crack down on Amazon and Big Tech.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak ocenia "Daily Telegraph", ministerstwo nie po raz pierwszy rozważa wprowadzenie podatku od sprzedaży online. "Amazon tax", jak nazywają go media, ma być zadośćuczynieniem dla handlarzy stacjonarnych, którzy borykają się z większą liczbą opłat, co utrudnia im konkurowanie z firmami w sieci.

Źródła dziennika wskazują, że w rzeczywistości może chodzić o nawet dwa dodatkowe podatki. Jeden ukierunkowany byłby na sprzedaż w sieci (Online Sales Tax), a drugi - na dostawy zakupów do domów (Consumer Deliveries Tax). 

Według ekspertów, wątpliwe jest, aby Rishi Sunak ogłosił nowy podatek podczas prezentacji budżetu 27 października. Prawdopodonie nastąpi to najwcześniej wiosną, ponieważ prace nad stosowną ustawą wciąż są na początkowym etapie. 

Brytyjski rząd wielokrotnie sugerował, że sklepy online odnotowały rekordowe zyski w czasie lockdownu. W tym samym czasie stacjonarne sklepy pozostawały zamknięte, co zmusiło wiele z nich do ogłoszenia bankructwa.

Pomysł na nowy podatek dla sprzedaży online po raz pierwszy zasugerował Philip Hammond, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Proponował on wówczas podatek w wysokości 2 proc., co miało wygenerować rocznie dla budżetu nawet £2 mld.

Czytaj więcej:

Unijny "raj podatkowy" jednak podniesie CIT dla dużych firm

Irlandia planuje w budżecie na 2022 r. wzrost wydatków i spadek deficytu

Francja: Zdjęcia satelitarne pomogą wykryć nieuczciwych podatników

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.11.2021
  GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement