Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Transport and warehouse companies in Poland have problems with finding employees

Transport and warehouse companies in Poland have problems with finding employees
Brak osób o odpowiednich kompetencjach na rynku pracy hamuje wzrost gospodarczy kraju. (Fot. Getty Images)
Difficulties in finding employees with appropriate competences are a barrier for as many as 35 percent. companies in Poland - indicates the Polish Economic Institute. The transport and warehouse industry has great problems with finding the right employees - he adds.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W opinii analityków PIE, w perspektywie najbliższych kilku lat rynek pracy będzie podlegać zmianom, które mogą nasilić problemy firm z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Eksperci wskazali na już istniejące trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników. Zwrócili też uwagę, że większość firm nie podejmuje inwestycji w rozwój kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia.

Polski rynek pracy znajduje się w trudnej sytuacji. (Fot. Getty Images)

Według badania opublikowanego w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", dla 35 proc. badanych firm barierą mającą duże znaczenie w działalności przedsiębiorstwa są trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Na duże trudności z tym związane rzadziej narzekają mikrofirmy (32 proc. wskazań) niż duże przedsiębiorstwa (38 proc.).

Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników zgłaszają przede wszystkim firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem, a także działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (po 48 proc. wskazań) oraz z sektora IT (46 proc.) i przetwórstwa przemysłowego (43 proc.). W 2021 r. było to 72 proc., a w 2022 r. - 59 proc.

"Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, udział firm inwestujących w kompetencje pracowników powinien być większy" - zaznaczyli eksperci PIE.

Zwrócili uwagę, że odsetek firm inwestujących w rozwój kompetencji pracowników zależy od skali trudności przedsiębiorstw w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Czytaj więcej:

Ilu pracodawców w Polsce planuje redukcję etatów?

Opublikowano ranking najlepszych pracodawców w UK. Ile płacą najlepsze firmy?

Raport: Jakich pracowników poszukują polscy pracodawcy w kraju?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement