Menu

Tokyo: The world's oldest inhabitant, 118-year-old Tanaka, in the relay

Tokyo: The world's oldest inhabitant, 118-year-old Tanaka, in the relay
Na zdj.: Kane Tanaka w wieku 20 lat i obecnie. (Fot. Wikimedia/CGTN YouTube)
The oldest inhabitant of the globe, 118-year-old Japanese Kane Tanaka maintains her willingness to participate in the Tokyo 2021 Olympic Fire relay. Not only does she want to cover her distance in a wheelchair, which she uses every day, but also take the last few steps.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Urodzona w 1903 roku Japonka, która w styczniu obchodziła urodziny, dostała bowiem w prezencie na kolejny jubileusz sportowe buty. Jak poinformował portal CNN po rozmowach z rodziną Tanaki, bohaterka „jest zdeterminowana, by ostatnie metry pokonać o własnych siłach". Oczywiście na wszystkie jej plany zgodę muszą wydać lekarze, już w trakcie sztafety.

Do historycznego wydarzenia ma dojść w mieście Shime w prefekturze Fukuoka, gdzie ogień olimpijski będzie prezentowany 11 i 12 maja. Jeśli zdrowie pozwoli, Japonka stanie się najstarszą uczestniczką sztafety.

Do tej pory palma pierwszeństwa, a raczej starszeństwa, należała do 107-letniej Aidy Mendes, która w 2016 r. uczestniczyła w sztafecie przed olimpiadą w Rio de Janeiro.

„To wspaniale, że ma tyle lat i nadal może prowadzić aktywny tryb życia. Chcemy, aby inni ludzie dostrzegli to i mogli czerpać inspirację z jej życia, by nie myśleli, że wiek oznacza bariery. Nie wraca często myślami do przeszłości. Cieszyła się i cieszy każdą chwilą życia" - powiedział jej wnuk Eiji Tanaka, który skończył 60 lat.

Udział Tanaki w sztafecie był planowany w 2020 r., ale scenariusz podróży ognia olimpijskiego po "Kraju Kwitnącej Wiśni" i przeprowadzenia samych igrzysk storpedowała pandemia COVID-19.

Kane miała dziewięć lat, kiedy reprezentacja Japonii wystartowała po raz pierwszy na igrzyskach - był 1912 rok. W wieku 19 lat poślubiła właściciela sklepu z ryżem i w rodzinnym biznesie pracowała do czasu ukończenia… 103 lat. Ma pięcioro wnucząt, ośmioro prawnucząt. Przeżyła pandemię grypy „hiszpanki" w latach 1918-1919 oraz dwie wojny światowe. Dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową.

Oficjalna sztafeta z ogniem olimpijskim ma się rozpocząć 25 marca w Fukushimie, zaś igrzyska zaplanowano w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. 

Czytaj więcej:

80 procent Japończyków chce odwołania lub opóźnienia igrzysk w Tokio

Organizator igrzysk w Londynie: "Odwołałbym Tokio 2021"

"The Times": Nie będzie igrzysk w Tokio

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement