Menu

Tokyo 2020: Olympic and Paralympic Games postponed because of coronavirus

Tokyo 2020: Olympic and Paralympic Games postponed because of coronavirus
Tyle dni zostałoby do igrzysk, gdyby nie zostały przeniesione na przyszły rok... (Fot. Getty Images)
The Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games have been postponed until next year because of the worldwide coronavirus pandemic. The event, due to begin on 24 July, will now take place 'no later than summer 2021'.
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj odbyła się telekonferencja z udziałem przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha, Abe oraz m.in. gubernator Tokio Yuriko Koike i członków komitetu organizacyjnego igrzysk. Reuters podał wówczas, że w sprawie ewentualnej zmiany terminu zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk ma dojść jeszcze dzisiaj w trybie pilnym do narady członków Komitetu Wykonawczego MKOl.

Nieco później ukazał się komunikat, który przedstawiono jako wspólne oświadczenie Bacha i Abe. Zwrócono w nim uwagę na stałe rozprzestrzenianie się na całym świecie koronawirusa.

"W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji przekazanych dziś przez WHO przewodniczący MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale nie późniejszy niż lato 2021. Celem jest ochrona zdrowia sportowców, wszystkich uczestników igrzysk oraz społeczności międzynarodowej" - zaznaczono.

Jak dodano, impreza może pełnić funkcję "promyka nadziei dla świata w tych niespokojnych czasach".

"A olimpijski ogień może być światłem na końcu tunelu, w którym obecnie znajduje się świat. Dlatego też ustaliliśmy, że pozostanie on w Japonii" - poinformowano.

Potwierdzono też wcześniejsze doniesienia organizatorów, że mimo zmiany terminu nazwa igrzysk i zmagań paraolimpijskich nie zmieni się - nadal będzie to Tokio2020.

Przełożenie igrzysk w Tokio jest sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty. Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były - odpowiednio - I i II wojna światowa.

MKOl długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. Z uwagi na pandemię postawa ta była coraz częściej krytykowana w ostatnich dniach. W niedzielę MKOl przyznał, że istnieje możliwość zmiany terminu zmagań olimpijskich w stolicy Japonii, a decyzja zapadnie w ciągu czterech tygodni. Wykluczył przy tym ich odwołanie.

Wiele narodowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, apelowało w ostatnich dniach o przełożenie tegorocznych zmagań olimpijskich. Niektóre nawet poinformowały, że nie wyślą sportowców do Japonii, gdyby zawody miały się odbyć zgodnie z planem.

Historyczne przełożenie igrzysk wiąże się ze ogromnymi stratami finansowymi. Jak podała firma SMBC Nikko Securities, powołując się na analizę eksperta ds. ekonomii, może to kosztować równowartość nawet 5,7 miliarda euro.

Szef komitetu wykonawczego igrzysk w Tokio Toshiro Muto zaznaczył w rozmowie z mediami, że nie jest na razie jasne, kto poniesie dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu imprezy. Bach także przyznał, że kwestie finansowe nie były omawiane podczas wtorkowej telekonferencji.

"Tu chodziło o ochronę życia wielu osób" - argumentował w rozmowie z grupą dziennikarzy.

Jak dodał, na razie nie jest jeszcze znany nowy termin igrzysk.

"Nie bez powodu postanowiliśmy, że potrzebujemy czterech tygodni, by ustalić odpowiedzi na te wszystkie pytania. A ich jest wiele"' - podkreślił.

Obecnie w całym świecie odnotowano już ponad 390 tys. zachorowań i ponad 17 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów.

Czytaj więcej:

Tokio 2020: Komitet Wykonawczy MKOl nie ma planu B

Tokio 2020: WHO wierzy, że decyzja dotycząca igrzysk zapadnie bardzo szybko

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement