Menu

Tokyo: The games either in 2021 or not at all

Tokyo: The games either in 2021 or not at all
Czy igrzyska w Tokio odbędą się w przyszłym roku? (Fot. Getty Images)
The Olympic Games in Tokyo must take place in 2021, or they will have to be abandoned altogether - says the head of the Belgian Olympic Committee Pierre-Olivier Beckers.
Advertisement
News available in Polish

Tak Beckers, członek władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), przewodniczący komisji koordynacyjnej igrzysk w Paryżu w 2024 roku, odpowiedział na pojawiające się sugestie, że jeżeli pandemia koronawirusa nie zostanie do połowy przyszłego roku skutecznie opanowana na całym świecie, to być może imprezę trzeba będzie opóźnić o kolejny rok.

"Dzisiaj wszyscy chcemy, aby olimpiada w Tokio rozpoczęła się 23 lipca 2021. Jeżeli tego terminu z różnych powodów nie uda się jednak dochować, to trzeba będzie z nich zupełnie zrezygnować" – oznajmił belgijski działacz olimpijski.

Beckers dodał, że sytuacja nadal jest skomplikowana a przez to dynamiczna, trudno jest przewidzieć, co się wydarzy za kilka miesięcy.

"Walka z Covid-19 trwa, wierzę, że ją wygramy. Ale nie do pomyślenia jest aby na dłuższą metę można było ten projekt utrzymywać, przy jego ogromnych kosztach i zaangażowaniu tysięcy ludzi" – dodał.

Zdaniem Belga, szczególną uwagę trzeba poświęcić sportowcom, którzy muszą się do imprezy przygotować.

"Ich wysiłku nie można zmarnować, po raz kolejny nie można ich narazić na taki wstrząs" – zaznaczył.

Japonia wydała krocie na organizację igrzysk, które zostały przesunięte. (Fot. Getty Images)

Przewodniczący Belgijskiego Komitetu Olimpijskiego uważa, że ostateczna decyzja musi zostać podjęta najpóźniej wiosną przyszłego roku, po to, aby sportowcy mogli się spokojnie do startu przygotować.

Beckers twierdzi, że jest optymistą co do organizacji zawodów, ale odrzuca ideę Olimpiady "za zamkniętymi drzwiami". Z różnymi ograniczeniami związanymi z pandemią dla kibiców i sportowców.

Mówiąc o igrzyskach w 2024 roku stwierdził, że "chce, aby Paryż był inny". Igrzyska w stolicy Francji powinny być "mniej obciążające ekonomicznie, odpowiedzialne, integracyjne, zrównoważone i przydatne dla społeczeństwa".

"Chcemy walczyć z gigantyzmem. W Paryżu planujemy wrócić do budżetu imprezy o wiele niższego niż dotychczasowe" – wyjaśnił Belg. Jego zdaniem, całkowity koszt ma wynieść około 6,8 mld euro. (PAP)

Czytaj więcej:

Igrzyska w Tokio za rok? Wirusolog: "To nierealne"

Igrzyska w Tokio mogą zostać odwołane

Tokio: Organizatorzy oburzeni połączeniem loga igrzysk z koronawirusem

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 01.12.2020
  GBP 4.990 złEUR 4.477 złUSD 3.737 złCHF 4.123 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement