Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tokyo 2020: Important dates for Polish Olympians

Tokyo 2020: Important dates for Polish Olympians
Czy polscy sportowcy przywiozą z Tokio medale? (Fot. Getty Images)
On July 6, the Management Board of the Polish Olympic Committee will approve the composition of the representation for the Tokyo Olympics, which has a month to start. The vows of athletes will begin the next day, and the next day will be flown to Japan by the first group of athletes and members of the Olympic mission.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na 30 dni przed igrzyskami kwalifikacje wywalczyło ok. 220 polskich sportowców. Pełny skład reprezentacji kraju zostanie zatwierdzony 6 lipca, dzień później pierwsza grupa zawodników pojawi się na ślubowaniu w Centrum Olimpijskim, a 8 lipca wsiądą do samolotu lecącego do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Następne grupy biało-czerwonych przejdą tę samą drogę w późniejszych terminach. Najliczniejsza będzie prawdopodobnie ta, które weźmie udział w ślubowaniu 16 lipca, a dzień później uda się do Japonii. Grono tych zawodników, członków sztabów szkoleniowych i oficjeli liczyć będzie ok. 150 osób.

Wioska olimpijska w Tokio zostanie otwarta dla delegacji 13 lipca. Dziesięć dni później zaś odbędzie się ceremonia otwarcia, a 8 sierpnia nastąpi uroczyste zakończenie.

Stolica Japonii drugi raz będzie gospodarzem letnich igrzysk. Impreza miała się odbyć minionego lata, ale cztery miesiące wcześniej została przełożona z powodu pandemii COVID-19. Zaznaczono wówczas, że kolejnego przełożenia tej imprezy nie będzie. Nigdy wcześniej nie doszło do zmiany terminu zmagań olimpijskich.

W lutym podano pierwsze wytyczne i zasady dotyczące sytuacji zdrowotnej. Potem zbiór obostrzeń aktualizowano jeszcze dwukrotnie, ostatnio w czerwcu. Dotyczą one m.in. częstotliwości przeprowadzania testów pod kątem koronawirusa u uczestników, ograniczeń w ich przemieszczaniu się po Tokio i zasad dopingowania zawodników.

Pod koniec marca zaś ogłoszono, że ze względu na pandemię igrzyska toczyć się będą bez obecności zagranicznych kibiców i większości zagranicznych wolontariuszy. W poniedziałek organizatorzy powiadomili zaś, że dopuszczona zostanie ograniczona liczba miejscowych fanów sportu. Zapełnionych zostanie co najwyżej 50 procent pojemności trybun na danym obiekcie, przy czym limit wpuszczonych widzów będzie wynosił maksymalnie 10 000 osób. Liczba ta może jeszcze zostać zredukowana po 12 lipca na bazie sytuacji dotyczącej stanu wyjątkowego lub na podstawie innych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

COVID-19 wpłynął też na wydarzenia towarzyszące igrzyskom, z których wiele odwołano. Zmiany dotknęły także sztafetę z ogniem olimpijskim, która ruszyła w podróż po całej Japonii 25 marca z Fukushimy. Osaka i Matsuyama to miasta, które zrezygnowały z uroczystego jej przyjęcia. Co do zasady sztafeta odbywa się z udziałem kibiców, którzy mogą jednak przebywać wzdłuż trasy według ściśle określonych zasad. Na przykład zabronione jest wiwatowanie i gromadzenie się dużych grup ludzi. Wszystkich obowiązuje noszenie maseczek.

W stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni o 339 kompletów medali walczyć ma około 11 tysięcy sportowców.

Tokio poprzednio gościło uczestników igrzysk w 1964 roku. O tym, że wystąpi w tej roli ponownie zdecydowano siedem lat temu podczas sesji MKOl w Buenos Aires. Stało się tym samym pierwszym azjatyckim miastem, które dwukrotnie zaprezentuje się jako gospodarz imprezy tej rangi. Przyszłoroczne igrzyska będą też drugimi z trzech kolejnych, które odbędą się na tym kontynencie. W 2018 roku zimowa rywalizacja toczyła się w Pjongczangu, a kolejna jej odsłona będzie miała miejsce w Pekinie.

Zawodnicy będą rywalizować w Tokio o olimpijskie medale w czterech nowych dyscyplinach: karate, skateboardingu, surfingu oraz wspinaczce sportowej. Przywrócono zaś baseball i softball, które usunięto z programu po igrzyskach w Pekinie. Wśród sportów wprowadzonych na zaproszenie organizatorów jest zaś m.in. koszykówka 3x3.

Najważniejsze daty polskich olimpijczyków dotyczących igrzysk w Tokio:

 • 6 lipca - zatwierdzenie przez zarząd PKOl ostatecznego składu reprezentacji
 • 7 lipca - pierwsze ślubowanie polskich olimpijczyków
 • 8 lipca - wylot do Japonii pierwszych polskich sportowców i członków misji olimpijskiej
 • 13 lipca - otwarcie wioski olimpijskiej oraz obiektów treningowych
 • 15 lipca - emisja przez Pocztę Polską dedykowanych znaczków
 • 23 lipca - oficjalne otwarcie igrzysk na Stadionie Olimpijskim w Tokio
 • 8 sierpnia - oficjalne zakończenie igrzysk

Czytaj więcej:

"Igrzyska w Tokio straciły sens, ale za późno na odwołanie"

Tokio 2020: Gospodarze zrezygnowali ze stref kibica

Oficjalnie: Igrzyska w Tokio z udziałem lokalnych kibiców

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement