Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tokyo 2020: The Olympic Stadium has brought luck to Polish athletes eight times

Tokyo 2020: The Olympic Stadium has brought luck to Polish athletes eight times
Polscy sportowcy podczas otwarcia igrzysk. (Fot. Getty Images)
The Olympic Stadium turned out to be the happiest Olympic arena in Tokyo for Polish athletes. At the facility located in the city center, they won eight out of 14 medals and took nine. Three discs for the white and reds were won at the Sea Forest Waterway regatta track.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Trybuny Stadionu Olimpijskiego w stolicy Japonii mogą na co dzień pomieścić 68 000 osób, ale ze względu na pandemię COVID-19 podczas igrzysk świeciły one pustkami. Nie przeszkodziło to jednak polskim lekkoatletom brylować tam. Złoto na otwartym oficjalnie w grudniu 2019 roku obiekcie wywalczyli młociarze Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki oraz sztafeta mieszana 4x400 m. Po srebro sięgnęły oszczepniczka Maria Andrejczyk oraz kobieca sztafeta 4x400 m, a po brąz młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek oraz biegający na 800 m Patryk Dobek.

Ceremonię medalową na tym obiekcie miał również mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, który krążek z najcenniejszego kruszcu zdobył jednak dzień wcześniej... w oddalonym o 800 km Sapporo. Rywalizacja w chodzie oraz w maratonie została przeniesiona na północ Japonii, by uniknąć upału, który dawał się bardzo mocno we znaki uczestnikom tej imprezy.

Drugie miejsce pod względem medalodajności w przypadku biało-czerwonych przypadło Sea Forest Waterway, gdzie odbywały się regaty wioślarskie i kajakarskie. Na trudnym technicznie torze srebro wywalczyła czwórka podwójna kobiet oraz kobieca osada K2 500 m, a czwórka na tym samym dystansie dołożyła brąz.

Z wody wyłowiony został także jeszcze jeden srebrny krążek dla Polski - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły go w żeglarskiej klasie 470 w Enoshima Yacht Harbour. Akwen ten znajduje się w mieście Fujisawa, które jest oddalone od Tokio o ok. 45 km.

Uzupełniający kolekcję biało-czerwonych brąz zapaśnik Tadeusz Michalik wywalczył w stylu klasycznym w kat. 97 kg także poza stolicą Japonii. Hala Makuhari Messe Hall znajduje się bowiem w mieście Chiba, które znajduje się ponad 30 km od miasta-gospodarza zakończonych w niedzielę igrzysk.

Choć polscy sportowcy zdobywali krążki na różnych arenach, to celebrowanie większości odbywało się w tym samym miejscu - w położonej w nabrzeżnej dzielnicy Harumi wiosce olimpijskiej. Wyjątek stanowiły żeglarki, które miały swoją własną satelitarną wioskę bliżej akwenu, na którym rywalizowały. Po zakończeniu startu, a przed powrotem do ojczyzny one również jednak na chwilę zawitały do Tokio i głównej wioski, która była domem znacznej części zawodników biorących udział w tej imprezie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement