Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"This is a conspiracy." "Volcano deniers" appeared in Spain

"This is a conspiracy." "Volcano deniers" appeared in Spain
Niektórzy negacjoniści przekonują, że "erupcję wulkanu sprowokowano, żebyśmy zapomnieli, że prąd jest coraz droższy". (Fot. Getty Images)
The volcanic eruption on the island of La Palma (Canary Islands) has its 'deniers'. They argue that the volcanic eruption is not accidental, but was deliberately provoked. 'This is a conspiracy. It's about distracting people from dangerous vaccines,' they believe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Negacjonistów wulkanu" jeszcze nie jest wielu, ale wywołują silne emocje i reakcje w sieciach społecznościowych. Uważają, że erupcja wulkanu, która spowodowała konieczność ewakuowania ponad 6 tys. osób i wyrządziła poważne szkody materialne, to wynik makiawelicznego planu.

"Erupcję można sprowokować przez satelity z kamerami wyposażonymi w lustrzane obiektywy teleskopu, ogniskując je na kratery wulkaniczne" - twierdzą.

"Jeżeli przyjrzycie się zdjęciom i nagraniom video zobaczycie, że lawa wylewa się ze zbocza wulkanu, a nie z jego wierzchołka, skąd, jak się wydaje, powinna wypływać. To bardzo dziwne, ta erupcja nie jest naturalnego pochodzenia - pisze jedna z negocjanistek na Twitterze.

Tymczasem erupcja wulkanu Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, a nie centralnego (z krateru), tzn. materiał wulkaniczny wydobywa się wzdłuż podłużnych szczelin z wieloma otworami, przez które wypływa lawa.

Inni negacjoniści przekonują, że "erupcję wulkanu sprowokowano, żebyśmy zapomnieli, że prąd jest coraz droższy". "Vacuna (hiszp. szczepionka) i volcan (hiszp. wulkan), oba słowa zaczynają się na literę V - przypadek? Nie sądzę" - napisał użytkownik Twittera, odnosząc się do negacjonistów szczepionkowych.

"Ignorancja staje się wartością społeczną, a nawet przybiera pozy wyższości moralnej. W modzie jest antyintelektualizm" - ocenia kanadyjska naukowiec mieszkająca w Barcelonie, Catherine L"Ecuyer.

Czytaj więcej:

5 tys. ewakuowanych po wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

Hiszpańska minister: "Wybuch wulkanu na La Palma to atrakcja turystyczna"

Hiszpania: Ludzie uciekają z domów przed lawą z wulkanu na La Palma

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma. Lawa i dym wulkaniczny niszczą tereny uprawne

Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie. Ewakuacja ludności po nasileniu erupcji

Wybuch wulkanu na La Palma. Zamknięto lotniska na sąsiednich wyspach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement