Menu

Theresa May attacked Boris Johnson for deviating from British values

Theresa May attacked Boris Johnson for deviating from British values
Theresa May odniosła się jednocześnie do wyboru nowego prezydenta USA, nazywając to wielką szansą dla Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Theresa May harshly criticized Boris Johnson and accused him of damaging the role of 'Britain's global moral leadership'. The former prime minister attacked the current head of government for threatening to breach international law during the Brexit negotiations and to cut charity spending.
Advertisement
News available in Polish

Jak wskazała Theresa May w swoim artykule opublikowanym w "Daily Mail", działania Borisa Johnsona "nie podniosły wiarygodności Wielkiej Brytanii w oczach świata".

Była premier wskazała, że wybór "dobrego" prezydenta USA to "wyjątkowa szansa" dla całego Zjednoczonego Królestwa, aby odegrać kluczową rolę w walce o bezpieczniejszy świat.  May zasugerowała jednak, że zadanie to może przerosnąć Johnsona. Jej zdaniem, nie pojmie on tej szansy, ponieważ musiałby nastąpić "koniec dyplomacji macho, w której kilku samozwańczych siłaczy mierzy się samemu ze sobą".

"Dążymy w kierunku absolutyzmu w sprawach międzynarodowych: jeśli nie jesteś ze mną w 100 proc., to znaczy, że musisz być w 100 proc. przeciwko mnie. Kompromis uważany jest dziś za brzydkie słowo" - oceniła Theresa May.

Według byłej premier, "Wielka Brytania jest dobrze przygotowana do ukształtowania świata opartego na współpracy". "Ale aby przewodzić, musimy postępować w zgodzie z naszymi wartościami" - wskazała.

" Inne kraje słuchają tego, co mówimy nie tylko z powodu tego, kim jesteśmy, ale też z powodu tego, co robimy. Świat nie jest nam winien wyjątkowego miejsca na globalnej scenie. Niezależnie od zastosowanej retoryki, liczą się nasze działania. Zatem nie powinniśmy robić niczego, co sygnalizuje odwrót od naszych globalnych zobowiązań" - wskazała polityk, komentując m.in. decyzję o zmniejszeniu wydatków na cele charytatywne.

Czytaj więcej:

Angela Merkel przedstawiła nową wizję UE. "Ekologia, przywództwo, wartości, praworządność"

Brytyjskie wojsko z największym budżetem od 30 lat

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement