Menu

The name’s Bond: 007’s namesake discovered in Polish Cold War archives

The name’s Bond: 007’s namesake discovered in Polish Cold War archives
Agent Jej Królewskiej Mości realizował tajną misję w Warszawie. (Fot. Twitter/@ipngovpl_
Poles were left shaken and stirred by news that a suspected British agent called James Bond was on Her Majesty’s secret service in the country in the 1960s, after the Institute of National Remembrance (IPN) posted about him on social media.
Advertisement
News available in Polish

Archiwum IPN opublikowało w poniedziałek wieczorem na Facebooku odnalezioną w archiwach kartę ewidencyjną ze zdjęciem, którą dla Jamesa Alberta Bonda założył kontrwywiad PRL.

Przyjechał on do Polski 18 lutego 1964 r., oficjalnie po to, by objąć stanowisko sekretarza-archiwisty attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej, ale wyjechał już niecały rok później - 21 stycznia 1965 r.

"The Times" cytuje wpis zamieszczony na Facebooku przez archiwistę IPN, który odkrył ten dokument. Z wpisu wynika, że polski kontrwywiad bacznie przyglądał się nowemu przybyszowi, opisując go jako "gadatliwego, ale bardzo ostrożnego"; zauważono też jego "zainteresowanie kobietami".

Jesienią 1964 r. Bond wraz z dwoma innymi rzekomymi brytyjskimi dyplomatami udał się do województw białostockiego i olszyńskiego, by - przynajmniej w opinii obserwujących go funkcjonariuszy - "przeniknąć do obiektów wojskowych".

Akta nie odnotowują żadnych innych kontaktów z polskimi obywatelami. Według IPN, Bond, zdając sobie sprawę z tego, że jest obserwowany, prawdopodobnie uznał, że nie ma szans na zdobycie żadnych cennych informacji, i stąd jego szybki wyjazd.

Jak zauważa brytyjska gazeta, James Albert Bond przyjechał do Polski prawie 11 lat po publikacji "Casino Royale", pierwszej książki Iana Fleminga o brytyjskim agencie Jamesie Bondzie, oraz dwa lata po premierze pierwszego filmu z bondowskiej serii, "Dr No", przez co przyjazd dyplomaty noszącego takie samo nazwisko zapewne automatycznie wzbudził podejrzenia. 

Czytaj więcej:

Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją

Policja w UK z większymi uprawnieniami do zatrzymywania szpiegów

Londyn: Polska agentka uhonorowana "błękitną tablicą"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement