Menu

The last day of the campaign before the key elections in England, Scotland and Wales

The last day of the campaign before the key elections in England, Scotland and Wales
Wszystkie sondaże wskazują, że w Londynie ponownie wygra Sadiq Khan z Labour Party. (Fot. Getty Images)
Wednesday is the last day of the campaign in Great Britain before a series of elections at various levels, which may determine the political future of several party leaders, and in the longer term - the future of the country in its present shape.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mieszkańcy Szkocji i Walii będą już jutro wybierać swoje parlamenty. Szczególną uwagę przyciągają te pierwsze, bo rządząca od 2007 roku Szkocka Partia Narodowa (SNP) dąży do oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa i zapowiada, że jeśli ponownie wygra wybory, będzie to równoznaczne z mandatem społecznym do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego.

To, że SNP pozostanie największą frakcją w szkockim parlamencie jest pewne, natomiast trudno przewidzieć, czy będzie miała w nim bezwzględną większość. Ostatnie, opublikowane w tym samym dniu sondaże dają zupełnie przeciwne prognozy - albo jej zabraknie kilku mandatów do większości, albo będzie mieć kilka mandatów ponad połowę.

Niepodległościowe tendencje nasilają się też w Walii, ale są one znacznie słabsze niż w Szkocji i wszystko wskazuje, że w wyborach do tamtejszego parlamentu ponownie zwycięży walijska gałąź Partii Pracy, zaś opowiadająca się za niepodległością Plaid Cymru i walijska gałąź Partii Konserwatywnej będą rywalizować o odległe drugie miejsce.

W Anglii odbędą się z kolei wybory do władz lokalnych w 145 miastach bądź hrabstwach (łącznie około 5 tys. radnych), a także wybory 13 burmistrzów, w tym Londynu, oraz zgromadzenia Londynu. Największe zainteresowanie budzą wybory w stolicy, choć sondaże wskazują, że ubiegający się o reelekcję Sadiq Khan z Partii Pracy wygra ze Shaunem Baileyem z Partii Konserwatywnej, a także kilkunastoma innymi, nieliczącymi się w rozgrywce kandydatami. Jednak w całym kraju na szczeblu rad miejskich i rad hrabstw to raczej konserwatyści mogą się spodziewać sukcesu.

Dodatkowo odbędą się wybory uzupełniające do Izby Gmin w okręgu Hartlepool w północno-wschodniej Anglii. Będą to pierwsze uzupełniające wybory w obecnej kadencji Izby Gmin, czyli od grudnia 2019 roku i pierwsze od kiedy liderem opozycyjnej Partii Pracy został Keir Starmer, stąd budzą one bardzo dużą uwagę brytyjskich mediów. Szczególnie, że Hartlepool było do niedawna - podobnie jak prawie cała północna Anglia - bastionem Partii Pracy. Okręg Hartlepool jest w posiadaniu laburzystów od momentu jego utworzenia w 1974 roku, ale wygląda na to, że zostanie on przejęty przez Partię Konserwatywną.

Wskazywałoby to, że sukces konserwatystów w grudniu 2019 roku, gdy przejęli oni wiele tradycyjnie laburzystowskich okręgów na północy Anglii, nie był tylko jednorazową reakcją wyborców na niezdecydowane stanowisko laburzystów w kwestii brexitu, lecz jest to trwalsza zmiana politycznej geografii.

Czytaj więcej:

Wybory na burmistrza Londynu: Sadiq Khan faworytem sondaży

Sondaż: Mimo kontrowersji wokół Johnsona rośnie przewaga konserwatystów

Sadiq Khan obiecał powrót igrzysk do Londynu

Sondaże: SNP wygra wybory w Szkocji, ale nie wiadomo, czy uzyska większość

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement