Menu

The government has published an amendment to the draft law on the internal market

The government has published an amendment to the draft law on the internal market
Boris Johnson wyjątkowo zgodził się na wprowadzenie poprawki, aby zachować jedność w partii. (Fot. Getty Images)
The British government published yesterday the text of the amendment to the controversial draft bill on the British internal market. This is the result of agreements with those members of the Conservative Party who objected to the bill.
Advertisement
News available in Polish

Kontrowersje dotyczyły zapisu w projekcie, który pozwala unieważnić uzgodnienia dotyczące Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - co jak sam rząd przyznał, byłoby złamaniem prawa międzynarodowego. Spowodowało to poważny kryzys w negocjacjach z UE, które już wcześniej były w impasie.

Wprawdzie rząd przekonywał, że jeśli uda się zawrzeć umowę o przyszłych relacjach z UE, te zapisy nie zostaną użyte, a zasadniczym celem ustawy jest zapewnienie otwartego i nieskrępowanego handlu wewnątrz Zjednoczonego Królestwa po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, ale te zapewnienia nie przekonały nie tylko opozycji, lecz również części posłów rządzącej Partii Konserwatystów.

W poniedziałek wieczorem Izba Gmin wstępnie poparła projekt ustawy, zgadzając się na skierowanie go do dalszych prac w komisjach, ale 35 posłów konserwatywnych wstrzymało się od głosu, nie głosowało lub nawet było jemu przeciwna. Biorąc pod uwagę dużą przewagę, jaką rząd ma nad opozycją, nie było ryzyka, że projekt ustawy może nie przejść, ale dla utrzymania jedności w partii premier Boris Johnson rozmawiał w środę z tymi posłami konserwatywnymi, którzy mieli obiekcje; ostatecznie uzgodniono wprowadzenie do projektu kompromisowej poprawki.

Przewiduje ona, że przed zastosowaniem tych zapisów z ustawy, które naruszałyby uzgodnienia z UE dotyczące Irlandii Północnej, posłowie muszą wyrazić na to zgodę w głosowaniu.

Obecny etap ścieżki legislacyjnej, podczas którego posłowie szczegółowo analizują projekt i mogą składać do niego poprawki, potrwa do wtorku, po czym odbędzie się głosowanie nad ostateczną wersją. Jeśli projekt ponownie uzyska większość, zostanie skierowany do Izby Lordów.

Czytaj więcej:

Brexit: Major i Blair wezwali Johnsona do wycofania kontrowersyjnej ustawy

Europejski przemysł motoryzacyjny apeluje o umowę handlową z UK

Brexit: Brytyjscy posłowie wstępnie poparli kontrowersyjny projekt ustawy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news