Menu

The drilling of the tunnel in Świnoujście has started

The drilling of the tunnel in Świnoujście has started
Mieszkańcy Świnoujścia bardzo długo czekali na inwestycję, która połączy dwie wyspy. (Fot. PAP/GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk)
An investment has started in Świnoujście, the aim of which is to connect the islands of Uznam and Wolin. Until now, residents have moved between the islands using passenger and car norms. The cost of the investment is approximately PLN 912 million, of which 775 million was provided by the European Union.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Maszyna, która wydrąży tunel w Świnoujściu, została już uruchomiona - informują media nad Wisłą. Proces technologiczny związany z rozpoczęciem drążenia i przebijania się przez ścianę okularową będzie trwał przez najbliższe kilka dni. Tempo drążenia wynosi około 6 centymetrów na minutę, czyli ok. 10-12 metrów na dobę. Drążenie powinno potrwać około pół roku i we wrześniu maszyna TBM, po pokonaniu 1 484 metrów, powinna dotrzeć do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin.

"Dzisiaj rozpoczynamy etap niezwykle istotny, nie tylko z budowlanego punktu widzenia. Na ten moment czekaliśmy bardzo długo, zwłaszcza mieszkańcy Świnoujścia i całego regionu. Połączenie wysp Uznam i Wolin wchodzi w decydującą fazę" - przekazał wczoraj Tomasz Żuchowski z grupy GDDKiA, która odpowiada za budowę dróg i autostrad na terenie Polski.

Całkowita długość tunelu będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia.

Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Czytaj więcej:

Brytyjczyk pieszo pokonał tunel pod kanałem La Manche

UK: Szkocja i Irlandia Płn. mają być połączone tunelem, nie mostem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement