Menu

The closed border split the ski jumping hill in half

The closed border split the ski jumping hill in half
Skoczek startuje w Szwecji, a lądują w... Norwegii. (Fot. Getty Images)
The closure of the border between Norway and Sweden has caused problems for many clubs, especially in the border towns of Oerje in Norway and Tockfors in Sweden. The local ski jump is so built that the competitors start their inrun in Sweden and land in Norway.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po odkryciu kilkudziesięciu przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa Norwegia zamknęła swoje granice o północy w piątek, natomiast Szwecja już 24 stycznia, lecz tylko dla przyjeżdżających z Norwegii.

Szwedzko-norweska granica ma 1 630 kilometrów długości i na wielu jej odcinkach miejscowości po obu jej stronach od lat współpracują ze sobą we wszystkich dziedzinach m.in. w sporcie.

Dwa kluby sportowe w Oerje i Tockfors zbudowały kompleks dla sportów zimowych, ale stadion i szatnie są zlokalizowane po stronie norweskiej natomiast większa część tras biegowych w Szwecji, co przez zamknięcie granicy uniemożliwia ich użytkowanie w taki sposób jak zostały zaprojektowane.

Dla biegaczy narciarskich znaleziono jednak rozwiązanie i powstały nowe, krótsze trasy biegnące wzdłuż granicy tak aby narciarze mogli biegać równolegle zachowując wymagany odstęp 2-3 metrów umożliwiający im rozmawianie. Dla ich orientacji w regularnych odstępach ustawione zostały chorągiewki z flagami państwowymi, a respektowania przepisów pilnują policjanci z obu krajów i na nartach.

Kluby posiadają też wspólną maszynę do torów biegowych dla techniki klasycznej i Norwegowie, po przygotowaniu swojej części trasy, ustawiają maszynę precyzyjnie na linii granicznej i wychodzą z kabiny drzwiami od strony Norwegii. Drugimi wchodzą szwedzcy pracownicy.

W najgorszej sytuacji znaleźli się jednak skoczkowie narciarscy, ponieważ miejscowy obiekt jest tak zbudowany, że wieża i najazd obiektu znajdują się po stronie szwedzkiej natomiast zeskok już po stronie norweskiej. Linia graniczna przebiega na ...progu skoczni.

Szwedzka telewizja SVT nazwała sytuację absurdalną lecz jak najbardziej rzeczywistą w czasach pandemii ponieważ zawodnik wykonujący skok ryzykuje grzywnę za przekroczenie zamkniętej granicy w wysokości tysiąca euro i to zarówno od szwedzkiej jak i norweskiej policji, ponieważ podwójnie łamie prawo.

Oddając skok zawodnik nielegalnie przekracza w locie zamkniętą granicę Norwegii i już nie może wrócić do Szwecji, ponieważ ta nie wpuszcza osób przybywających z Norwegii.

Z zamkniętej granicy korzystają jednak szwedzcy restauratorzy, a ich "system" przedstawiła norweska telewizja NRK.

Biorąc pod uwagę długość granicy w dziesiątkach przygranicznych miejscowości Norwegowie zamawiają przez internet pizzę w szwedzkich restauracjach, która jest o połowę tańsza i płacą kartami kredytowymi.

"Szwedzki dostawca w umówionym miejscu ustawia pudełko z pizzą 10 centymetrów od linii granicznej i kijem od szczotki przesuwa je na jej środek, a norweski odbiorca swoim kijem ze specjalnym haczykiem przyciąga ją do siebie" - opisali dziennikarze NRK w swoim reportażu.

Czytaj więcej:

Szwecja: Rząd zamyka granicę z Norwegią w związku z ogniskiem brytyjskiego szczepu koronawirusa

Norwegia zamyka granice przez brytyjską odmianę wirusa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement