Menu

The Polish government silently signed the international anti-abortion act

The Polish government silently signed the international anti-abortion act
Dokument podpisał 22 października br. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. W Europie poza Polską sygnatariuszami były tylko 2 państwa: Węgry i Białoruś. (Fot. YouTube/US Department of Health and Human Services)
Poland is one of three European countries that signed the Geneva Declaration of Consensus for Women's Health and Strengthening the Family. The document was created on the initiative of the United States and is against the recognition of abortion as a universal human right - reports Onet.pl.
Advertisement
News available in Polish

"Rząd Morawieckiego, po cichu i w tajemnicy przed mediami głównego nurtu, zapisał nas właśnie do antyaborcyjnej międzynarodówki! Polska została jednym z trzech państw europejskich (obok Węgier i Białorusi), które podpisały Genewską Deklarację Konsensusu na rzecz Zdrowia Kobiet i Wzmacniania Rodziny. Dokument powstał z inicjatywy USA i sprzeciwia się uznaniu aborcji za powszechne prawo człowieka!" - można przeczytać na Facebooku Fundacji Dziewuchy Dziewuchom. 

Potwierdzenie można znaleźć na Twitterze polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Sygnatariusze deklaracji stwierdzają, że każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia, a w żadnym wypadku nie należy promować aborcji jako "metody planowania rodziny". "Dziecko potrzebuje specjalnej opieki przed porodem i po nim" - można przeczytać w dokumencie.

W dalszej części państwa przyznają, że w prawie międzynarodowym nie istnieje pojęcie prawa do aborcji, ani zobowiązanie państw do jej finansowania lub ułatwiania. Jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że każde z nich ma prawo do kształtowania własnego ustawodawstwa w tym zakresie.

Dokument powstały z inicjatywy Stanów Zjednoczonych poparły w sumie 32 rządy. W Europie poza Polską to Węgry i Białoruś. Podpisały się pod nim także władze m.in. Bahrajnu, Brazylii, Egiptu, Indonezji, Kenii, Kuwejtu, Libii, Omanu, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Ugandy oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Negatywnie o deklaracji wypowiedziała się Amnesty International. Organizacja uważa ją za "krok wstecz" dla Stanów Zjednoczonych, która dołącza do państw stanowiących "zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi". Stanowisko określa jako "sprzeczne z prawami człowieka i dziesięcioleciami badań nad zdrowiem".

Poniżej relacja z podpisania deklaracji: (szef polskiego MSZ pojawia się ok. 52 min 55 sek.)

Tymczasem w całej Polsce kontynuowane są demonstracje antyrządowe, sprzeciwiające się ograniczeniu praw do aborcji. Protestujący zapewniają, że zamierzają wychodzić na ulice przynajmniej do piątku włącznie. 

Reakcją Jarosława Kaczyńskiego na głos społeczeństwa było wezwanie członków PiS i zwolenników ugrupowania do "obrony Kościoła" i nazwanie opozycji "przestępcami" za "narażanie na śmierć mnóstwa ludzi". Prezes PiS dodał też, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej jest "całkowicie zgodne z konstytucją" i "innego wyroku w tej sprawie być nie mogło".

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement