Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Boris Johnson rejects health official’s advice to reduce festive socialising

Boris Johnson rejects health official’s advice to reduce festive socialising
Premier stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby zaostrzania przepisów w okresie świąt. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Boris Johnson has rejected the idea that people should cancel Christmas parties and other festive events, after one of the UK’s most senior health officials said people should cut down on socialising.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Boris Johnson oświadczył, że nie widzi potrzeby zaostrzania zasad dotyczących kontaktów społecznych, pomimo ostrzeżenia Jenny Harries, szefowej rządowej UK Health Security Agency (UKHSA).

Po wizycie w punkcie szczepień Johnson stwierdził, że w tej chwili konieczne jest "znaczące zwiększenie" liczby szczepień dawką przypominającą i że wojsko może zostać zaangażowane w celu zapewnienia wsparcia logistycznego, ale nie będzie już kolejnych zmian w zaleceniach "dotyczących tego, jak ludzie mają postępować".

Jenny Harries już wcześniej apelowała o ograniczenie kontaktów społecznych, chociażby tylko w niewielkim stopniu, ze względu na rosnące obawy, że istniejące szczepionki okażą się mniej skuteczne wobec wariantu Omikron.

Posłowie z Partii Konserwatywnej wyrazili oburzenie sugestią ekspertki, a sceptycznie nastawieni do lockdownu posłowie Desmond Swayne, Mark Harper i Steve Baker oficjalnie zakwestionowali to rozwiązanie w Izbie Gmin. Jak relacjonuje "The Guardian", ten ostatni ocenił naukowe zalecenia szefowej rządowego UKHSA "jako dowód, iż urzędnicy nie podlegają już władzy". Wskazał, że tego rodzaju sprzeczne sygnały "to idealny przepis na chaos". Naciskany w kwestii tego, czy ludzie powinni zrezygnować ze spotkań świątecznych, odpowiedział, że Jenny Harries "jest doradcą rządu, ale to nie ona rządzi".

Najważniejsi politycy nie rezygnują z udziału w świątecznych przyjęciach, co potwierdził również sam Boris Johnson. Jego oficjalny rzecznik wyjaśnił także, że rząd nie ma zamiaru przejść do realizacji tzw. Planu B, czyli pracy zdalnej i wprowadzenia paszportów szczepionkowych, chyba że szpitale będą znacznie przeciążone.

Czytaj więcej:

Coraz więcej przypadków wariantu Omikron w Wielkiej Brytanii. W Szkocji liczba wzrosła do 9

BioNTech rozpoczyna badania nad szczepionką na wariant wirusa Omikron

Chaos na Heathrow po wprowadzeniu nowych zasad podróżowania

"Nie ma dowodów, że szczepienia nie chronią przed Omikronem"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement