Menu

The recruitment fever in Poland continues and will not pass quickly

The recruitment fever in Poland continues and will not pass quickly
Ogromna liczba ofert pracy online pokazuje, że w Polsce o zatrudnienie nie trzeba się martwić - przekonują firmy rekrutacyjne. (Fot. Getty Images)
Last year was a record year in terms of the number of vacancies posted on the Internet. The unemployed in employment offices also had the largest selection of offers in three years. Another record may be set in 2022, informs today's Rzeczpospolita.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z analizy Adecco Group i Job Market Insights, którą "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że ponad 3,6 miliona ofert pracy opublikowano łącznie w 2021 r. w polskim internecie, na portalach pracy i w mediach społecznościowych - to aż o 28 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dodano, że podobny rekord pokazują też dane z najnowszego raportu firmy Grant Thornton, a także wyniki internetowego Barometru Ofert Prac (BOP), który od lat opracowuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z Biurem Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jak zwraca uwagę cytowana przez gazetę Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, przez większość (ostatnie siedem miesięcy) ubiegłego roku liczba nowych ofert pracy była nawet wyższa niż przed pandemią.

"Dane pokazują, że rodzimi pracodawcy w brawurowy sposób potrafili poradzić sobie ze skutkami pandemii i rozwijają się w jeszcze szybszym tempie niż przed jej wybuchem. Te wyniki to także dobry prognostyk na przyszłość" – ocenia Smulewicz.

Gazeta pisze, że tej optymistycznej prognozy nie obniża widoczne w danych Adecco i Grant Thornton spowolnienie rekrutacji w grudniu 2021 r. w porównaniu z listopadem. Według raportu Grant Thornton, bazującego na danych firmy Element, w ostatnim miesiącu roku na 50 największych portalach pracy opublikowano ponad 236 tys. ofert - to o 23 proc. mniej niż w listopadzie, ale jednocześnie o 34 proc. więcej niż rok wcześniej w grudniu i prawie o jedną ósmą więcej niż w grudniu 2019 roku, przed wybuchem pandemii - podano.

Podobny trend widać w analizie Adecco Group, a także w danych z urzędów pracy, gdzie w ciągu 12 miesięcy 2021 r. pracodawcy zgłosili łącznie 1,36 mln wolnych miejsc pracy, czyli najwięcej od trzech lat. 

Czytaj więcej:

Raport: W Polsce najtrudniej o pracownika logistyki

Badanie: 43 proc. firm w Polsce chce zwiększać zatrudnienie w I kwartale 2022 r.

Canon: Polskie firmy bez zaufania do cyfrowych narzędzi i pracy zdalnej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 27.09.2024
    GBP 5.1312 złEUR 4.2761 złUSD 3.8368 złCHF 4.5396 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement