Menu

The collapse of global air travel is putting 46 million jobs at risk

The collapse of global air travel is putting 46 million jobs at risk
Linie lotnicze naciskają na rządy, by zrezygnowały z obowiązku przechodzenia kwarantanny i innych ograniczeń. (Fot. Getty Images)
The collapse in aviation caused by the coronavirus pandemic could wipe out 46 million jobs worldwide, according to new research that highlights just how damaging a prolonged downturn in air travel and tourism is for the global economy.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przed pandemią sektor lotniczy, czyli m.in. linie lotnicze, lotniska i producenci samolotów, zatrudniał 11 mln osób, z powodu kryzysu do początku 2021 r. pracę może stracić nawet 4,8 mln z nich - szacuje w swoim raporcie zrzeszająca przedsiębiorstwa branżowe organizacja Air Transport Action Group (ATAG).

Według obliczeń ATAG, zagrożonych zwolnieniem jest ogółem 46 mln z 87,7 mln pracowników działów gospodarki, które pośrednio lub bezpośrednio zależą od sektora lotniczego. Raport wlicza tutaj osoby zajmujące się turystyką, logistyką, obsługą i zaopatrzeniem linii lotniczych oraz innymi usługami umożliwiającymi działanie globalnego systemu transportu.

"Spodziewając się, że w tym roku ruch pasażerski będzie o ponad połowę mniejszy niż w 2019 r. wiemy, że wiele miejsc pracy w transporcie lotniczym i w innych działach gospodarki, które są od niego zależne, jest zagrożonych" - przekazał dyrektor ATAG Michael Gill.

Ostrzeżenie organizacji pojawiło się po tym, gdy linie lotnicze obniżyły swoje prognozy ruchu na 2020 r. w związku z drugą falą pandemii Covid-19 i towarzyszącymi jej ograniczeniami w podróżach - zauważa agencja Reutera.

Linie lotnicze naciskają na rządy, by zrezygnowały z obowiązku przechodzenia kwarantanny i innych ograniczeń, obwiniając je za pogorszenie kryzysu w branży. Zamiast tego proponują przeprowadzanie szybkich testów na obecność koronawirusa na lotniskach - pisze agencja.

Według ATAG, prawie całkowite zamknięcie ruchu lotniczego na kilka miesięcy, a także naprzemienne wprowadzanie i łagodzenie ograniczeń sprawi, że branża lotnicza powróci do wyników sprzed pandemii dopiero około 2024 r.

Czytaj więcej:

Prezes Enter Air: Kryzys przetrwają najsilniejsze linie lotnicze

Branża lotnicza apeluje do premiera o zniesienie ograniczenia liczby miejsc w samolocie

UK: Linie lotnicze wciąż "zbyt wolno" zwracają pieniądze za bilety

Koronawirus "cofnął lotnictwo o 15 lat"

Ryanair wyjaśnia, dlaczego niektórzy wciąż czekają na zwrot za bilet

Which?: Linie lotnicze bezkarnie łamią prawa konsumentów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.01.2025
    GBP 5.0540 złEUR 4.2620 złUSD 4.1433 złCHF 4.5476 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement