Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Switzerland: For the first time ever, cheese imports will exceed exports of indigenous products

Switzerland: For the first time ever, cheese imports will exceed exports of indigenous products
Sery sprowadzane z zagranicy są znacznie tańsze niż produkty szwajcarskie. (Fot. Getty Images)
For the first time in Switzerland's history, imports of foreign cheeses will exceed exports of Swiss cheeses; this imbalance casts a shadow over the country's rich dairy tradition, according to Swiss producers, who are quoted in an article by the SwissInfo portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W lipcu Boris Beuret, prezes stowarzyszenia producentów mleka Swissmilk, wywołał falę zdziwienia, gdy w wywiadzie dla dziennika "Le Temps" ogłosił, że w 2023 r. Szwajcaria będzie importować więcej sera niż go eksportuje. "Otrzymałem reakcje na tę wiadomość z całego świata. Szwajcarscy emigranci w Las Vegas pisali, że są przerażeni" - przekazał Beuret.

Jako jeden z powodów w zmianach na rynku wymienia się to, że sery z zagranicy są znacznie tańsze niż produkty szwajcarskie.

"Kiedy szesnaście lat temu zliberalizowano rynek serów, do naszych sklepów trafiły sery, na przykład z Holandii, które kosztowały o 30 proc. mniej. Ich sprzedaż stale rośnie" - oznajmił Beuret. Również szwajcarskie sery można eksportować, jednak międzynarodowa sprzedaż drogich szwajcarskich produktów nie jest zadowalająca dla producentów - zauważa portal.

W dodatku liczba gospodarstw mlecznych w Szwajcarii spada dwukrotnie szybciej niż w innych sektorach rolnictwa. Według raportu Swissmilk z 2022 r. między 1950 a 2022 rokiem liczba ta spadła o 87 proc., ze 138 380 do 17 603. Przy takim tempie do 2095 r. pozostanie jedynie 2 tys. takich gospodarstw.

Ta ponura perspektywa podsyca emocje wśród obywateli, ponieważ produkcja mleka jest ściśle związana ze szwajcarską tożsamością narodową. Górzyste terytorium Szwajcarii nie nadaje się do uprawy zbóż na dużą skalę, ale za to "klimat Szwajcarii jest idealny dla pastwisk, które zajmują około 80 proc. wszystkich gruntów rolnych" - zwrócił uwagę Beuret.

Szwajcarscy mleczarze ponoszą również znacznie wyższe koszty produkcji niż ich zagraniczni konkurenci. Gospodarstwa w Szwajcarii są stosunkowo niewielkie, a koszty pracy wyższe w porównaniu z zagranicą.

"Produkcja mleka w znacznym stopniu przyczynia się do suwerenności żywnościowej naszego kraju, co było wyraźnie widoczne podczas kryzysu Covid-19 i wojny na Ukrainie. Jednak ten poziom produkcji można utrzymać tylko wtedy, gdy korzystają na tym wszystkie zainteresowane podmioty w łańcuchu dostaw" - uważa Monique Perrottet z organizacji Swiss Cheese Marketing.

Beuret apeluje do konsumentów o pomoc w poprawie sytuacji mleczarzy. "Indywidualne wybory mają ogromny wpływ na trudną sytuację rolników. Wybierając holenderski ser Edam zamiast szwajcarskiego Gruyere, ludzie muszą wiedzieć, co kupują" - stwierdził. Standardy produkcji mleka w Szwajcarii są uznawane za wyższe niż w innych krajach - wyjaśnia SwissInfo.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement