Menu

Sweden: Only two cities to compete for European Capital of Culture 2029

Sweden: Only two cities to compete for European Capital of Culture 2029
Jednym ze szwedzkich kandydatów na Europejską Stolicę Kultury 2029 jest miasto Uppsala. (Fot. Getty Images)
In Sweden, only Uppsala and Kiruna have applied to compete for the title of European Capital of Culture (ECC) 2029, while other local authorities have opted out for economic reasons. The 2029 ECC will be hosted in parallel by one of the Polish cities.
News available in Polish

O przyjęciu aplikacji od dwóch szwedzkich miast poinformowała w czwartek Rada Kultury, rządowy organ nadzorujący w Szwecji proces konkursowy.

Wcześniej złożenie aplikacji o przyznanie tytułu ESK rozważały m.in. władze Lund, Linkoeping, Boras oraz Malmoe, ale wycofały się w związku z obawami o koszty przygotowań i realizacji programu kulturalnego.

"Zdecydowalibyśmy się, gdybyśmy mieli lepszą sytuację finansową" - podkreślił przedstawiciel administracji Malmoe Janne Groenholm, odpowiedzialny za obszar kultury.

Miasto Malmoe musi zmniejszyć w tym roku wydatki o 484 mln koron (43 mln euro). Według szacunków koszt realizacji przygotowań tego miasta w 2024 roku opiewał na 12 mln koron (około 1 mln euro).

Jedno ze szwedzkich miast będzie gospodarzem ESK 2029 wspólnie z miastem z Polski. W wyniku preselekcji spośród 12 polskich kandydatur wybrano czterech finalistów: Lublin, Katowice, Bielsko-Białą i Kołobrzeg.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi charakteryzować się wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Ustanowiony w czerwcu 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie.

Początkowo komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa co roku przyznawała w ramach programu to miano jednemu europejskiemu miastu.

W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 roku co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich UE.

Czytaj więcej:

Cztery polskie miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

    Rates by NBP, date 23.04.2025
    GBP 5.0059 złEUR 4.2893 złUSD 3.7583 złCHF 4.5750 zł

    Sport