Menu

Study: Plastic visors do not protect against coronavirus

Study: Plastic visors do not protect against coronavirus
Okazuje się, że niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon... (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Plastic visors are, along with traditional protective masks, the most popular accessory used to reduce the spread of the coronavirus. However, authors of a new study warn against wearing them. According to the findings of scientists, the effectiveness of plastic face shields is negligible.
Advertisement
News available in Polish

W czasie pandemii zakrywanie twarzy stało się nieodzownym elementem naszej codzienności, w w niektórych krajach wręcz obowiązkiem. Eksperci stale przypominają, że jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zasłanianie ust i nosa. Podczas gdy jedni noszą maseczki ochronne, inni sięgają po coraz popularniejsze plastikowe przyłbice, które dla wielu są zdecydowanie wygodniejsze. Okazuje się, że wybór plastikowej osłony nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez uczonych z ośrodka badawczego w Kobe w Japonii, przyłbice nie chronią wystarczająco przed wydostawaniem się na zewnątrz cząsteczek śliny i wydzielin z nosa. Rezultaty eksperymentu naukowców, którzy w badaniu wykorzystali symulację z udziałem Fugaku, najszybszego na świecie superkomputera, ujawniły, iż niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon.

Jak zaznacza główny autor badania Makoto Tsubokura, najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostaje noszenie tradycyjnych maseczek uszytych z tkanin. "Nasza analiza dobitnie pokazuje, że plastikowe przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa" – wyjaśnia. 

Czytaj więcej:

"Skończyć z tą maskaradą". Ruch antymaskowy dotarł do Francji

Swinton: Żywy wąż w roli maseczki na twarz w autobusie (WIDEO)

Ponad połowa Polaków uważa, że maseczka jest szkodliwa dla zdrowia

Kobieta wyproszona z samolotu, bo 2-letni syn nie chciał założyć maski

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement