Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Strikes every day before Christmas in the UK

Strikes every day before Christmas in the UK
Grudzień miesiącem strajków wielu grup zawodowych w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
In the UK, there will not be a single day without some kind of strike until 24 December, with two or three professional groups going on strike at the same time for most of the three weeks remaining before Christmas.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według zestawienia sporządzonego przez stację Sky News w okresie od 1 do 24 grudnia włącznie będzie siedem dni, w których odbywać się będą strajki tylko jednej grupy zawodowej, 14 dni, gdy protestować będą dwie grupy, i trzy dni z protestami w co najmniej trzech różnych sektorach.

Najwcześniej, bo już latem, strajki rozpoczęli pracownicy kolei. Do tej pory trwały one zwykle przez dwa-trzy dni miesięcznie, ale w grudniu zaplanowane są dwa 48-godzinne strajki - w dniach 13-14 oraz 16-17 grudnia (oraz kolejne dwa na początku stycznia).

Dodatkowo od 18 grudnia do 2 stycznia członkowie związku zawodowego RMT, skupiającego pracowników kolei, transportu morskiego i drogowego, nie będą brali nadgodzin, a w dniach 16, 18, 22 i 23 grudnia protestować będą pracownicy ochrony w linii Eurostar kursującej pod kanałem La Manche.

Problemy transportowe spotęguje fakt, że strajk na kolei częściowo będzie się pokrywał z terminem protestu pracowników National Highways, spółki odpowiadającej za utrzymanie autostrad i dróg szybkiego roku w Anglii.

Ich protest będzie prowadzony etapami - 16-17 grudnia w północno-zachodniej i północno-wschodniej Anglii oraz w Yorkshire, od 22 do 25 grudnia w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, a 30-31 grudnia w południowo-zachodniej części kraju i w regionie West Midlands.

Serię strajków przeprowadzą też członkowie związków zawodowych z dwóch firm obsługujących linie autobusowe w Londynie - Abellio w dniach 2-3, 9-10 oraz 16-17 grudnia, a Metrolink - 8-9 i 15-16 grudnia.

16 grudnia rano 72-godzinny strajk zaczną pracownicy jednej z firm zajmujących się obsługą bagażową na londyńskim lotnisku Heathrow, co ma dotknąć przede wszystkim pasażerów Air Canada, American Airlines, Lufthansy, Swiss Air, Air Portugal, Austrian Airlines, Qantas, Egypt Air, Aer Lingus i Finnair.

Kolejne strajki w grudniu, miesiącu szczególnie ważnym dla poczty ze względu na liczbę przesyłek świątecznych, przeprowadzać będą pracownicy Royal Mail - zaplanowano je na 9, 11, 14-15 i 23-24 grudnia.

15 i 20 grudnia odbędą się strajki pielęgniarek w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, a prawdopodobnie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia protest przeprowadzą też ratownicy medyczni.

7 grudnia strajkować będą nauczyciele w Szkocji, a możliwe są jeszcze kolejne strajki wykładowców akademickich na uniwersytetach w całej Wielkiej Brytanii (odbyły się one już 24 i 30 listopada oraz 1 grudnia).

Od 13 grudnia zaczną się rotacyjne strajki urzędników służby cywilnej i administracji. Jako pierwsi pracę przerwą - w dniach 13-16 i 19-23 grudnia - urzędnicy zajmujący się dopłatami dla rolników, a także egzaminatorzy na prawo jazdy w Szkocji i na północy Anglii - 13-16 grudnia. W dalszej kolejności, choć jeszcze bez ogłoszonych dat, przyłączą się urzędnicy ministerstwa spraw wewnętrznych, w tym personel straży granicznej, i ministerstwa transportu.

Podstawowym żądaniem wszystkich strajkujących są podwyżki płac adekwatne do inflacji, która jest obecnie na poziomie 11,1 proc., czyli najwyższym od ponad 40 lat.

Czytaj więcej:

Strajki kolejowe w UK mogą trwać przez kolejne sześć miesięcy

Pracownicy Royal Mail będą strajkować przez sześć dni przed świętami

Okres świąteczny w UK pod znakiem problemów na lotniskach i w portach. Wszystko przez strajki

Brytyjscy kolejarze planują osiem dni strajków w okresie świąteczno-noworocznym

Pielęgniarki w UK po raz pierwszy podejmą strajk. Podano daty

Grudniowe strajki Royal Mail. Do kiedy termin wysyłania kartek do Polski?

Szef sieci pubów ostrzega: Strajki kolejowe mogą zrujnować świąteczne plany

Personel pogotowia ratunkowego będzie strajkować, domagając się podwyżek

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.01.2023
  GBP 5.3505 złEUR 4.7076 złUSD 4.3252 złCHF 4.6961 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement