Menu

Spain triggers Brexit alarm bells with promise to 'regain sovereignty' of Gibraltar

Spain triggers Brexit alarm bells with promise to 'regain sovereignty' of Gibraltar
Hiszpania ogłosiła też, że nie zamierza rezygnować ze swoich roszczeń dotyczących tego terytorium. (Fot. Getty Images)
Spanish Minister of Foreign Affairs, EU and Cooperation Arancha González Laya has made clear the country has not renounced the 'sovereignty' nor the 'co-sovereignty' of Gibraltar after Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szefowa hiszpańskiego MSZ ogłosiła, że wypracowane pod koniec 2020 r. porozumienia między Madrytem a Londynem w sprawie enklawy dają nadzieję, że w ciągu najbliższego półrocza władze Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sfinalizują umowę dotyczącą Gibraltaru.

"Dzięki temu Gibraltar ponownie stanie się częścią strefy Schengen (pomimo Brexitu – przyp. red.). Nie oznacza to jednak, że będziemy przeprowadzali tam mniej kontroli granicznych, ale że ograniczą się one tylko do terenu lotniska i portu morskiego" - podkreśliła.

Gonzalez Laya ogłosiła też, że Hiszpania nie zamierza rezygnować ze swoich roszczeń dotyczących tego terytorium. "Nasze roszczenia do Gibraltaru są niezbywalne. Podobnie, jak przypuszczam, nie zamierzają rezygnować z tego terytorium Brytyjczycy. Mimo to musimy rozwiązać kwestie najważniejsze dla jego mieszkańców" - stwierdziła Gonzalez Laya, wymieniając m.in. sprawy podatkowe, a także walkę z przemytem towarów.

31 grudnia 2020 r. szefowa hiszpańskiej dyplomacji ogłosiła, że rząd Hiszpanii wypracował porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru. Wyjaśniła, że gwarantują one m.in. możliwość swobodnego przepływu pracowników pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem, a także regulują kwestie dotyczące handlu, ochrony klimatu, bezpieczeństwa, ceł i transportu.

Gonzalez Laya zapowiedziała, że szczegóły dotyczące hiszpańsko-brytyjskich umów w kwestii Gibraltaru będą sukcesywnie przekazywane opinii publicznej w styczniu.

Gibraltar był jedną z kluczowych spraw dla Hiszpanii podczas negocjacji umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Enklawa ta pozostaje pod jurysdykcją brytyjską od 1713 r.

Czytaj więcej:

Brexit: UK porozumiało się z Hiszpanią ws. pracowników z Gibraltaru

Hiszpania wezwała Londyn do pilnych rozmów w sprawie Gibraltaru

Brexit: Jest porozumienie Wielkiej Brytanii i Hiszpanii ws. Gibraltaru

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement