Menu

Spain: The Prime Minister of Catalonia called on King Philip VI to abdicate

Spain: The Prime Minister of Catalonia called on King Philip VI to abdicate
Premier Katalonii domaga się abdykacji króla Hiszpanii. (Fot. Twitter/@isaimarivent)
The Prime Minister of Catalonia, Quim Torra, called on King Philip VI of Spain to abdicate after his father Juan Carlos Bourbon left the country on corruption charges.
Advertisement
News available in Polish

Szef regionalnego rządu nazwał opuszczenie kraju przez byłego monarchę "ucieczką" przed wymiarem sprawiedliwości.

"Wzywam króla Filipa VI, aby nie wydłużał istnienia dynastii Burbonów i abdykował" - stwierdził Torra, dodając, że w jego rozumieniu monarchia w Hiszpanii wygasła, a on sam "zawsze stoi po stronie republikanów". Dodał, że jego osobistym projektem jest jednak niepodległa republika Katalonii.

Torra zarzucił też premierowi Hiszpanii Pedro Sanchezowi, że ten pobłażliwie potraktował "ucieczkę za granicę osoby oskarżonej o korupcję". "Takie działanie w sposób bardzo poważny uderza w hiszpańską demokrację" - stwierdził Torra po wtorkowym posiedzeniu katalońskiego rządu.

Wyjaśnił, że wezwał szefa katalońskiego parlamentu Rogera Torrenta, aby w ciągu 48 godzin zwołał nadzwyczajną sesję izby w celu ustosunkowania się władz regionu do opuszczenia kraju przez Juana Carlosa.

Tymczasem jak ustaliły we wtorek hiszpańskie media, powołujące się na rozmowy z przyjaciółmi byłego monarchy, Juan Carlos planuje powrócić do Hiszpanii jeszcze w tym roku. Telewizja TVE twierdzi, że może to nastąpić już we wrześniu.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Odbywający karę więzienia szwagier króla będzie wolontariuszem

Hiszpania: Były król Juan Carlos planuje opuszczenie kraju

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement