Menu

Spain: More infected than in Italy. The epidemic threat is prolonged

Spain: More infected than in Italy. The epidemic threat is prolonged
Malaga - opustoszała i zamknięta plaża. (Fot. Getty Images)
Over the past 24 hours, the number of people who died from coronavirus in Spain has increased by 809. The government of Pedro Sanchez will extend epidemic emergency in Spain until 26 April.
Advertisement
News available in Polish

Jak sprecyzował resort zdrowia, w sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 124 736 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 7 026 nowych zakażeń.

Według ministerstwa, łącznie przypadki zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii przekraczają liczbę zainfekowanych we Włoszech, które były dotychczas największym ogniskiem koronawirusa w Europie. W Italii potwierdzono dotąd 120 tys. przypadków zakażenia.

W dalszym ciągu najwięcej zgonów wskutek Covid-19 na terenie Hiszpanii notowanych jest na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Do sobotniego przedpołudnia zmarło tam 4 723 pacjentów, a zachorowało 36 249. W ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła w stołecznej aglomeracji o 204, a zakażeń o 2 106.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że od końca stycznia, kiedy w Hiszpanii potwierdzono pierwszy przypadek infekcji koronawirusem, wyleczonych zostało już ponad 30,5 tys. osób.

Gava, Barcelona. Ruch kołowy jest w Hiszpanii ograniczony, a policja wymaga od kierowców dowodu na to, że ich podróż jest konieczna... (Fot. Getty Images)

W całym kraju w walce z epidemią pomaga ponad 8 tys. żołnierzy, w tym część przy dezynfekcji pomieszczeń, a także w szpitalach polowych, usytuowanych m.in. we wspólnocie Madrytu i Katalonii.

W związku z niedoborem miejsc w szpitalach w obu tych regionach rząd Pedra Sancheza zamierza uruchomić pociągi szpitalne do przewozu pacjentów chorych na Covid-19 do wspólnot, w których liczba zachorowań jest niższa. Transportem zainfekowanych ma zająć się największy w kraju przewoźnik kolejowy - spółka Renfe.

W efekcie epidemii w kraju tym zmarło dotychczas ponad 11,7 tys. osób, a zainfekowanych zostało ponad 124 tys., dlatego wydłuzono stan zagrożenia epidemicznego do 26 kwietnia.

Na mocy przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego, wprowadzonych w Hiszpanii 15 marca, z domów mogą wychodzić jedynie osoby udające się do pracy, sklepu, apteki lub banku. Dozwolony jest też krótki spacer z psem.

Od poniedziałku rząd zobowiązał do pozostania w domach również pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa.

Czytaj więcej:

Hiszpan bał się pandemii. Uciekł na bezludną wyspę

Hiszpania: Podczas pandemii młodzi odwiedzają dziadków z kasą

Hiszpania: 864 zgony w ciągu doby. Już ponad 100 tys. zakażeń

Hiszpania: Odcięte od świata miasteczko bez przypadków zakażenia koronawirusem

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement