Menu

Spain: Mass pandemic bankruptcies continue

Spain: Mass pandemic bankruptcies continue
Sytuacja ekonomiczna w Hiszpanii jest coraz trudniejsza. (Fot. Getty Images)
The media in Spain indicate mass closures of companies by entrepreneurs operating in this country. They note that this phenomenon, mainly related to companies from the tourism, entertainment, trade and catering sectors, will not end this year.
Advertisement
News available in Polish

Dziennik "El Pais" donosi, że koronakryzys odcisnął piętno nie tylko na mniejszych przedsiębiorstwach, ale również na liczących się spółkach inwestujących w centrach dużych miast. Wskutek epidemii na madryckiej Gran Vii, głównej handlowej ulicy Hiszpanii i trzeciej w Europie, zamknięto już 30 proc. placówek handlowo-usługowych - podkreśla.

Gazeta cytuje analizy madryckiej IESE Business School, według której do 2025 r. o 10-25 proc. nasili się tendencja robienia zakupów online, co "w konsekwencji sprawi, że handel tradycyjny będzie musiał zamknąć dziesiątki tysięcy sklepów".

Także wydawany w Madrycie dziennik "El Mundo" wskazuje, że wraz z nasilającą się drugą falą epidemii Covid-19 bardzo złe scenariusze gospodarcze oczekiwane są już pod koniec br.

Coraz więcej przedsiębiorców wychodzi na ulice, aby protestować przeciwko bezradności rządu. Na zdjęciu: mężczyzna trzymający napis "oci en fallida", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "branża turystyczna w upadku". (Fot. Getty Images)

"Druga fala epidemii uderza z całą siłą w zaufanie przedsiębiorców" - wskazuje gazeta przypominając, że organizacje zrzeszające małe i średnie firmy spodziewają się, że do końca roku zniknie z rynku ponad pół miliona tego typu podmiotów gospodarczych.

Dziennik powołuje się też na organizacje reprezentujące hiszpańskie mikroprzedsiębiorstwa, prognozujące, że do grudnia bankructwo ogłosi 300 tys. takich firm.

Cytuje ponadto najnowsze badanie stowarzyszenia przedsiębiorców ATA, z którego wynika, że aż 1,6 mln jednoosobowych spółek w Hiszpanii deklaruje spadek obrotów o ponad 60 proc. z powodu wybuchu epidemii.

Czytaj więcej:

Ośrodek analityczny: 13 uniwersytetom grozi bankructwo z powodu epidemii

"Gazeta Wyborcza": Małym lotniskom w Polsce grozi bankructwo

Wielka Brytania zawarła "historyczną" umowę o wolnym handlu z Japonią

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement