Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

South Korea: Due to rising gas prices, some residents are sleeping in tents

South Korea: Due to rising gas prices, some residents are sleeping in tents
W kraju odnotowano ostatnio kilka najchłodniejszych dni tej zimy, a w Seulu temperatura spadła do minus 19 stopni C. (Fot. JUNG YEON-JE/AFP via Getty Images)
South Koreans are resorting to creative ways to cope with the large increase in gas prices. Some are turning down the heating in their homes and sleeping in tents pitched on beds, the Korea Times reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wzrost cen gazu wiązany jest między innymi z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zakłóciła globalny rynek surowców energetycznych. Korea Płd. jest jednym z największych importerów skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie i importuje prawie 93 proc. zużywanych przez siebie paliw.

Według "Korea Times" mieszkańcy wymieniają się w internecie sposobami na obniżenie rachunków za gaz. Są wśród nich obniżenie temperatury w bojlerach, oklejanie okien taśmą izolacyjną, stosowanie specjalnych zasłon, a także – spanie w namiotach.

Gazeta podaje przykład mężczyzny po 20. roku życia, który zdecydował się na takie rozwiązanie w czasie trwającej fali mrozów. W kraju odnotowano ostatnio kilka najchłodniejszych dni tej zimy, a w Seulu temperatura spadła do minus 19 stopni C. Początkowo pomysł wydał mu się zbyt desperacki, ale zmienił zdanie, gdy w grudniu otrzymał rachunek za gaz – ponad dwa razy wyższy niż rok wcześniej.

Podobnie postępuje kobieta o nazwisku Czoj, która kupiła namiot dla dwójki swoich dzieci, uczniów szkoły podstawowej. "Nie byłam przygotowana na ten nagły wzrost kosztów ogrzewania. Namioty miały dobre opinie w sieci. Najpierw spróbowałam sama przez jakiś czas i nie sądzę, że to jest zły wybór, albo że powinnam się smucić swoją sytuacją. Cieszę się, że dzieciaki je uwielbiają. Mówią, że czują się, jakby były na wyprawie campingowej" – przyznała Czoj.

Dziennik "Financial Times" informował latem 2022 roku o nasileniu rywalizacji o LNG pomiędzy importerami w Azji i Europie. Według gazety Japonia i Korea Południowa starały się zapewnić sobie surowiec na zimę w obawie o wzrost cen, gdy Europa będzie się starała zastąpić dostawy z Rosji.

W ubiegłym roku Korea Płd. sprowadziła LNG za 56,7 mld dolarów – o 84 proc. więcej niż w roku poprzednim i najwięcej od 1956 roku. Ceny gazu w 2022 roku wzrosły o 38,4 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Ministerstwo handlu, przemysłu i energii zapowiedziało w grudniu, że w 2023 roku wzrost cen będzie jeszcze szybszy – podał "Korea Times".

Czytaj więcej:

Von der Leyen: Następna zima będzie wyzwaniem. Trzeba się do niej zacząć przygotowywać

Sondaż: Sezon grzewczy i inflacja mogą psychicznie rozłożyć Polaków

AP: Wzrost cen w Europie spowalnia, ale koszty życia nadal pozostają wysokie

Rachunki za energię w UK wreszcie spadną. Powodem niższe ceny gazu na rynku hurtowym

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement