Menu

Poll: Despite the controversy surrounding Johnson, the majority of conservatives is growing

Poll: Despite the controversy surrounding Johnson, the majority of conservatives is growing
Sytuacja związana z Borisem Johnsonem nie ma żadnego wpływu na dobre wyniki Partii Konserwatywnej. (Fot. Getty Images)
Controversy over the renovation of the mansion of British Prime Minister Boris Johnson and his alleged words about 'piling up bodies' in the pandemic did not affect the ratings of his Conservative Party, which even increased its lead over the opposition, according to a published poll.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gdyby wybory do Izby Gmin odbyły się teraz, na konserwatystów zagłosowałoby 44 badanych, a na główne ugrupowanie opozycji, Partię Pracy, 33 proc. - wskazuje sondaż ośrodka YouGov dla dziennika "The Times". W porównaniu z badaniem z poprzedniego tygodnia notowania Partii Konserwatywnej się nie zmieniły, a laburzystów spadły o 1 punkt proc.

Prowadzenie konserwatystów zwiększyło się, mimo że połowa ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż są oni skorumpowani i mają złą reputację, a prawie jedna trzecia postrzega Johnsona jako mniej uczciwego od innych polityków.

Połowa wyborców uważa, że brytyjski premier faktycznie powiedział, iż woli, by "ciała się piętrzyły w tysiącach" od następnego lockdownu, a 26 proc. wierzy w jego zapewnienia, że takie słowa nie padły. Tylko 30 proc. uważa jednak, iż jest to dowód, jak mało troszczy się on o ratowanie życia ludzi, a 51 proc. postrzega to jako sposób wyrażenia niechęci do wprowadzenia lockdownu.

40 proc. ankietowanych ma pozytywne zdanie na temat Johnsona, podczas gdy lider opozycji Keir Starmer ma 36 proc. pozytywnych opinii. Zarazem jednak Johnsona negatywnie ocenia 51 proc. badanych, a Starmera - 43 proc. Tym, co lidera opozycji powinno niepokoić najbardziej, są preferencje partyjne wśród klas pracujących, czyli w tradycyjnym elektoracie laburzystów. W tej grupie na konserwatystów zagłosowałoby teraz 48 proc. badanych, a na Partię Pracy - 29 proc.

"Boris Johnson został wybrany przez ludzi, którzy wiedzieli, że mówi on niefortunne rzeczy, używa barwnego języka i prowadzi barwne życie. Ludzie nie oczekiwali od niego, że będzie najczystszym z czystych. Wprawdzie jest poruszany temat nieuczciwości, ale największym problemem, z jakim boryka się kraj, nadal jest koronawirus. Partia Pracy skoncentrowała znaczną część swojej kampanii na korupcji, ale nie udało jej się z tym przebić. Co nie znaczy, że tak się nie stanie" - skomentował te wyniki Anthony Wells, dyrektor badań politycznych w YouGov.

Odnosząc się do kontrowersji wokół tego, kto początkowo sfinansował kosztowną renowację mieszkalnej części służbowej rezydencji premiera na Downing Street, Johnson przekonywał, że nie jest to najważniejszy problem dla wyborców, bo ludzi bardziej interesują takie rzeczy jak walka z epidemią. A w tej kwestii notowania rządu się poprawiają - wysokie oceny zbiera zwłaszcza program szczepień, który pozytywnie ocenia 86 proc. pytanych przez YouGov.

Czytaj więcej:

Johnson oskarżany o słowa: "Niech rosną stosy tysięcy ciał"

Szefowa rządu Irlandii Północnej zapowiedziała swą rezygnację

Sondaż: Przewaga przeciwników niepodległości Szkocji najwyższa od 2019 roku

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement