Ski-jumping: Polish champion Stoch claims World Cup podium

Polak natomiast po raz 77. stanął na pucharowym podium. Częściej udawało się to tylko czterem skoczkom. (Fot. Getty Images)
Polish triple Olympic champion Kamil Stoch on Saturday finished third in the men's ski-jumping World Cup event in Willingen, Germany.

Granerud był dzisiaj zdecydowanie najlepszy. Tandego wyprzedził o 8,9 pkt, a Stocha o 13,3. Odniósł siódme w tym sezonie zwycięstwo i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Nad drugim Niemcem Markusem Eisenbichlerem ma 278 pkt, a nad trzecim Stochem 385.

Polak natomiast po raz 77. stanął na pucharowym podium. Częściej udawało się to tylko czterem skoczkom. 108 razy dokonał tego Fin Janne Ahonen, 92 Adam Małysz, 88 Austriak Gregor Schlierenzauer i 80 Szwajcar Simon Ammann.

W pierwszej serii Stoch uzyskał 142,5 m i zajmował czwarte miejsce. W finale, w niesprzyjających warunkach skoczył 135,5 m i dzięki bonifikacie oraz dobrym notom za styl zdołał wyprzedzić Słoweńca Bora Pavlovcica (144,5 i 136,5 m). Na Norwegów było to jednak za mało. Granerud osiągnął 147,5 i 145,5 m, a Tande 145 i 140,5 m.

Obiekt w Willingen jest szczęśliwy dla biało-czerwonych. To był siódmy konkurs z rzędu z Polakiem na podium. Stoch w najlepszej trójce znalazł się tam już po raz siódmy. Żaden inny skoczek nie może się pochwalić takim wyczynem.

W serii finałowej wystąpiło jeszcze czterech podopiecznych trenera Michala Dolezala i wszyscy zdołali poprawić swoje lokaty w stosunku do pierwszej serii. Dawid Kubacki (138,5 i 140 m) uplasował się na piątej pozycji, Piotr Żyła (130,5 i 141 m) na dziewiątej, Jakub Wolny (127 i 138 m) zajął 17. miejsce, a Andrzej Stękała (127 i 132,5) - 20.

Na półmetku odpadli 32. Klemens Murańka i 34. Aleksander Zniszczoł.

W Pucharze Narodów rośnie przewaga Norwegii. Od drugiej Polski ma 316 pkt więcej.

Jutro w Willingen także odbędzie się konkurs indywidualny.

Klemens Murańka pobił rekord skoczni w Willingen!