Menu

Shoppers warned to buy early for Christmas or miss out

Shoppers warned to buy early for Christmas or miss out
Możliwość zrobienia zakupów stacjonarnych przed świętami może być w tym roku znacznie ograniczone, a handel w sieci obawia się problemów logistycznych. (Fot. Getty Images)
Shoppers are being urged to buy early this year for online Christmas gifts.
Advertisement
News available in Polish

Do świąt pozostały trzy  miesięce, a brytyjski handel przygotowuje się do najbardziej dochodowego okresu w roku. Trwająca pandemia zmieniła jednak nawyki zakupowe Brytyjczyków i obecnie większość zakupów dokonuje się w sieci.

Organ IMRG, który zrzesza sklepy internetowe w Wielkiej Brytanii ostrzegł, iż czekając "do ostatniej chwili" możemy zostać bez prezentów, dlatego warto zadbać o zakupy na święta odpowiednio wcześnie.

"Uważamy, że w tym roku sprzedaż będzie naprawdę bardzo wysoka" - ocenił Andy Mulcahy z IMRG.

"Samo w sobie nie stanowi to problemu, ale robienie zakupów przed samymi świętami już tak. Jeśli możesz rozłożyć zakupy i zrobić chociaż część z nich w listopadzie, a cześć już teraz, bardzo nam pomożesz" - apeluje do Brytyjczyków.

Jeszcze przed lockdownem sprzedaż internetowa w Wielkiej Brytanii cieszyła się dużą popularnością (wzrost o 5 proc. rok do roku). W trakcie lockdownu - i po nim - wzrost był jednak rekordowy i osiągnął na tyle wysoki poziom, że handel w sieci wyprzedza dziś handel w sklepach stacjonarnych. 

Już teraz większość zakupów ma miejsce przez internet, ale podczas sezonu świątecznego handel online może czekać jeszcze większa popularność. (Fot. Getty Images)

Największej zmiany doświadczyły w ostatnich miesiącach brytyjskie supermarkety - zakupy spożwycze online spowodowały, że branża ta musiała zatrudnić dziesiątki tysięcy nowych pracowników i kupić tysiące samochodów do dostaw dla klientów. Obecnie szacuje się, że co 2. zakup spożywczy w Wielkiej Brytanii ma miejsce przez internet.

IMRG oszacowało, że ogólny handel w sieci wzrósł od czasu lockdownu nawet o 60 procent, a kolejne rekordy bite są co miesiąc. To z kolei może doprowadzić do paraliżu w trakcie świąt, jeśli złożonych zostanie zbyt wiele zamówień w krótkim odstępie czasu.

"W tym momencie myślę, że możemy spodziewać się wzrostu co najmniej o kolejne 30 procent w szczycie świątecznego sezonu handlowego, ale jeśli sklepy stacjonarne będą musiały się zamknąć, to wzrost będzie znacznie wyższy" - wskazują eksperci, podkreślając, że handel czeka "gigantyczne wyzwanie logistycznego, jakiego nie doświadczono jeszcze nigdy w historii".

Czytaj więcej:

Londyn: Tegoroczne święta bez Winter Wonderland

Hiszpania: W miastach pojawiają się dekoracje bożonarodzeniowe

Brytyjczycy ruszyli już po świąteczne zakupy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement