Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

US Senate: Facebook tries to make children dependent on its products that harm them

US Senate: Facebook tries to make children dependent on its products that harm them
Zdaniem amerykańskich senatorów, gigant społecznościowy podejmuje wiele nieetycznych działan wymierzonych w nieletnich. (Fot. Getty Images)
American senators from both parties criticized Facebook's actions, accusing the company of trying to make children dependent on its products and concealing research on the harmfulness of Instagram for children. A Facebook representative rejected these allegations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Instagram jest jak ten pierwszy dziecięcy papieros, a Facebook zachowuje się tak jak przemysł tytoniowy, oferując go wcześnie, by złapać (dzieci - przyp.red.) na haczyk" - przekazał demokratyczny senator Ed Markey podczas wysłuchania w senackiej komisji ds. handlu. Posiedzenie, w którym udział wzięła Antigone Davis, szefowa wydziału Facebooka odpowiedzialna za bezpieczeństwo, dotyczyło serii artykułów "Wall Street Journal" na temat Facebooka.

Dziennik opisał m.in. własne, niepublikowane wcześniej badania Facebooka na temat szkodliwego wpływu, jaki Instagram ma na nastoletnich użytkowników. Znaczna część badanych nastolatków przyznała, że korzystanie z portalu pogorszyło ich problemy związane z wizerunkiem własnego ciała, depresją, myślami samobójczymi czy niepokojami.

"Facebook rutynowo przedkłada zyski ponad bezpieczeństwo dzieci i wiemy, że jego zachowanie jest nie do obrony. Jak możemy w takiej sytuacji ufać Facebookowi?" - pytał senator Richard Blumenthal. Wskazywał przy tym, że mimo świadomości szkodliwości swojej platformy, korporacja dążyła do stworzenia specjalnej wersji Instagrama dla jeszcze młodszych dzieci, poniżej 13. roku życia. Ostatecznie prace nad Instagram Kids zostały wstrzymane, jednak dopiero po publikacjach "WSJ". Blumenthal cytował także ekspertów Facebooka, którzy w badaniach sugerowali, że młodzi użytkownicy czują się uzależnieni od Instagrama, a platforma przyczynia się do wpadania przez nich w "spirale" problemów psychicznych.

"Facebook wziął przykład z przemysłu tytoniowego, ukrywając badania na temat uzależnień. Używał słabości dzieci jako swojej broni" - zarzucał Facebookowi Blumenthal.

Republikańska senator Marsha Blackburn zarzucała z kolei firmie, że aktywnie przyczynia się do zwiększenia problemów myśli samobójczych wśród dzieci. Dodała przy tym, że firma aktywnie stara się przyciągnąć nieletnich, zachęcając starsze dzieci, by "rekrutowały" swoich młodszych kolegów i rodzeństwo. Cytowała też plany marketingowe portalu na temat promocji anonimowych kont dla dzieci, ukrytych przed ich rodzicami.

Przedstawicielka Facebooka Davis odrzuciła niemal wszystkie zarzuty polityków. Stwierdziła m.in., że cytowane przez "WSJ" badania były wyjęte z kontekstu, dodając, że większość badanych nastolatków stwierdziła w badaniu, iż Instagram nie szkodzi, lecz pomaga im w uporaniu się ze swoimi problemami. Jedynym wyjątkiem z 12 badanych obszarów było samopoczucie na temat własnego ciała: w tym przypadku 1/3 badanych dziewczynek stwierdziła, że Instagram bardziej szkodzi niż pomaga, a tylko 22 proc. uznało, że pomaga.

Czytaj więcej:

Raport NGO: Facebook i Google reklamowały tabletki "odwracające aborcję"

Założyciel Wikipedii: Facebook i Twitter "powinny korzystać z moderatorów-ochotników"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement