Menu

Scotland team may miss Rio Olympics in event of vote for independence

Scotland team may miss Rio Olympics in event of vote for independence
Rio 2016 to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej (Fot. Getty Images)
Scottish athletes are highly unlikely to be able to represent their new country at Rio 2016 in the event of a vote for independence later this month, the International Olympic Committee vice-president Sir Craig Reedie has warned.
Advertisement
News available in Polish

Pochodzący ze Szkocji Reedie, który jest jednocześnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency), podkreślił, że pomiędzy ewentualnym ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości (w przypadku pozytywnego wyniku referendum nastąpi to w marcu 2016 roku) a igrzyskami nie będzie wystarczająco dużo czasu, by dopełnić formalności wymaganych do uznania go za członka MKOl.

Aby krajowy komitet olimpijski mógł zostać oficjalnie przyjęty do MKOl konieczne jest posiadanie przynajmniej pięciu oficjalnie uznawanych przez światowe federacje związków sportowych oraz uznanie kraju przez społeczność międzynarodową.

Według wiceprezesa MKOl dopełnienie tych formalności może być trudne w ciągu zaledwie kilku miesięcy pozostałych do igrzysk w Rio. Problemem może być zwłaszcza ten drugi wymóg, który w praktyce sprowadza się do uznania niepodległości kraju przez ONZ.

Inną przeszkodą może być ograniczony czas na uzyskanie kwalifikacji olimpijskich przez szkockich sportowców. Według Reedie, w momencie uznania szkockiego komitetu olimpijskiego przez MKOl w większości dyscyplin proces uzyskiwania kwalifikacji może być już zakończony.

Alternatywne rozwiązanie zasugerował jednak przewodniczący MKOl Thomas Bach. Uważa on, że szkoccy sportowcy mogą w igrzyskach w Rio wystąpić pod flagą olimpijską, jak było to wcześniej z reprezentantami Timoru Wschodniego, Sudanu Południowego czy Macedonii, gdy kraje te nie były jeszcze oficjalnie uznawane przez ONZ.

Osobną kwestią pozostaje pytanie, czy wszyscy szkoccy sportowcy występujący obecnie pod flagą Wielkiej Brytanii zdecydują się reprezentować Szkocję jako niepodległy kraj. Podczas igrzysk w Londynie szkoccy sportowcy zdobyli dla Wielkiej Brytanii 14 medali, w tym siedem złotych. W klasyfikacji medalowe dałoby im to wysokie 12. miejsce (Polska była na miejscu 30.).

Wśród szkockich sportowców najbardziej znani i utytułowani są tenisista Andy Murray (złoto na igrzyskach w Londynie), wioślarka Katherine Grainger (zdobywała medale podczas czterech ostatnich letnich igrzysk) oraz kolarz torowy Chris Hoy (siedmiokrotny medalista olimpijski), który jednak zakończył karierę w 2013 roku. Oprócz tego szansę na medal miałaby z pewnością szkocka reprezentacja w rugby siedmioosobowym, która to dyscyplina zadebiutuje na igrzyskach właśnie w 2016 roku.

18 września w Szkocji odbędzie referendum w sprawie niepodległości po ponad 300 latach trwania unii angielsko-szkockiej. Według najnowszych sondaży liczba zwolenników i przeciwników niepodległości jest zbliżona, choć jeszcze do niedawna przewaga zwolenników pozostania Szkocji w Wielkiej Brytanii była nawet kilkunastoprocentowa.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement