Scotland: Rubbish piles up in Edinburgh that hasn't been picked up for almost a week
Strajk 250 pracowników oczyszczania, należących do związków zawodowych Unite i GMB, zaczął się w miniony czwartek, po tym jak odrzucili oni propozycję podwyżki płac o 3,5 proc. W poniedziałek COSLA, organizacja reprezentująca władze lokalne ze wszystkich regionów Szkocji, zaproponowała podwyżkę o 5 proc., ale wczoraj związki zawodowe również to odrzuciły, wskazując, że roczna stopa inflacji w lipcu przekroczyła 10 proc.
Efekty strajku, który ma trwać przez 12 dni - do 30 sierpnia - już widać, bo w stolicy Szkocji niewywożone śmieci wysypują się z koszy i pojemników. A śmieci w sierpniu jest więcej niż w jakimkolwiek innym miesiącu roku, bo przez niemal cztery tygodnie odbywa się wówczas sześć festiwali artystycznych, przy czym festiwal teatrów i sztuki ulicznej The Fringe jest uważany za największe tego typu wydarzenie na świecie i do Edynburga z tego powodu przyjeżdżają dziesiątki tysięcy ludzi.
Sytuacja jest na tyle poważna, że w poniedziałek władze miejskie zaapelowały do ludzi, by trzymali śmieci w domu. "Przechowuj swoje odpady w domu lub, jeśli to możliwe, za domem lub w ogrodzie. Jeśli kosze uliczne są pełne, zabierz psie odchody do domu i włóż w podwójną torebkę, aby ograniczyć zapachy" - wezwała rada miejska Edynburga.
Rubbish piles up on the streets of Edinburgh in Scotland after the city was hit by a bin collector strike.
— TRT World (@trtworld) August 23, 2022
There are warnings of rat infestations as the strike results in mountains of food waste, overflowing bins, and rubbish accumulating in the city centre pic.twitter.com/yIdWoUwhTT
W związku z piętrzącymi się śmieciami są obawy, że nastąpi gwałtowny wzrost populacji szczurów, myszy i mew, z którymi już wcześniej Edynburg miał kłopoty. "Zobaczymy, że w wyniku tego za kilka tygodni nastąpi masowy wzrost populacji szkodników, ponieważ jest tyle dostępnego jedzenia" - przekazał stacji BBC Terry Livinthal, dyrektor organizacji Cockburn Association, która dba o architektoniczne dziedzictwo miasta.
Szczury zresztą już są bardziej widoczne - jedna z osób rozdających ulotki reklamujące przedstawienia na The Fringe przekazała w poniedziałek stacji STV, że minionej nocy wracając do domu, widziała na ulicy szczura, który dosłownie zjadał innego, martwego szczura.
W tle trwa przerzucanie się polityczną odpowiedzialnością za tę sytuację pomiędzy rządzącą w kraju Szkocką Partią Narodową (SNP) a rządzącą w Edynburgu szkocką gałęzią Partii Pracy. SNP wini laburzystowskie władze miejskie, te z kolei odpowiadają, że to szkocki rząd przeznacza zbyt mało pieniędzy na władze lokalne.
Tymczasem dzisiaj do strajku dołączą pracownicy służb sprzątających z 14 jednostek administracyjnych Szkocji, a w piątek z siedmiu kolejnych.
Czytaj więcej:
Big Plastic Count 2022: "Recykling w UK nie działa”
Dwa miasta w UK czeka "śmieciowa katastrofa" podczas 20-dniowego strajku w sierpniu