Menu

'Schools could stay shut until summer'

'Schools could stay shut until summer'
Tak mogą wyglądać klasy w angielskich szkołach nawet przez kolejnych sześć miesięcy... (Fot. Getty Images)
There is a ‘real danger’ schools will stay closed until the summer, the Children’s Commissioner has warned. Anne Longfield said a ‘lack of planning’ has made this ‘inevitable’ as she called on ministers to create a roadmap for reopening schools.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kiedy na początku stycznia br. ogłoszono kolejny lockdown Anglii, Boris Johnson deklarował, że - jeśli sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie poprawie - szkoły zostaną ponownie otwarte w połowie lutego. Tymczasem koronawirus szaleje w całym kraju, w związku z czym najnowsze raporty sugerują, że uczniowie wrócą na lekcje do klas najwcześniej po Wielkanocy, przy czym premier nie wyklucza dalszych opóźnień.

Brytyjska komisarz ds. dzieci Anne Longfield oceniła, że Wielkanoc jest w tym przypadku najbardziej optymistycznym scenariuszem.

"Niestety, o wiele łatwiej jest zamknąć szkoły niż je ponownie otworzyć. Wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności jak najszybszego ponownego otwarcia szkół, ale sama nadzieja tego nie zrobi. Brakuje jasnego planu działań w tym kierunku" - zaznaczyła Longfield.

"Istnieje realne niebezpieczeństwo, że szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, a nawet do lata - i to nie dlatego, że wirus sprawia, że wcześniejszy powrót uczniów do klas ​​jest to niemożliwy. To wszystko przez brak planu" - dodała komisarz.

"Pytanie egzaminacyjne, które należy zadać premierowi Johnsonowi, brzmi: ile dzieci w jakim wieku może powrócić, kiedy i gdzie; i co powinniśmy teraz zrobić, aby to ułatwić? Takie zagadnienia powinny być przedmiotem codziennych rządowych odpraw i spotkań na Downing Street 10" - podkreśliła Longfield.

Jej zdaniem ​​potrzebny będzie również program tzw. "doładowania wiedzy", który miałby pomóc dzieciom nadrobić zaległości, gdy w końcu wrócą do sal lekcyjnych. Jednym z elementów takiego programu byłoby finansowanie dodatkowych korepetycji przez rząd.

Czytaj więcej:

Anglia: Nowy lockdown od północy, szkoły będą zamknięte do połowy lutego

Anglia: Rosną obawy, że szkoły będą zamknięte do Wielkanocy

Anglia: W przyszłym tygodniu decyzja o ponownym otwarciu szkół

100 tys. ofiar pandemii w UK. Johnson:" Biorę za to pełną odpowiedzialność"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement