Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Salman Rushdie: Author on ventilator and unable to speak, agent says

Salman Rushdie: Author on ventilator and unable to speak, agent says
Książka Rushdiego "Szatańskie wersety" została zakazana w Iranie w 1988 roku, ponieważ wielu muzułmanów uważa ją za bluźnierczą. Z tego samego powodu pisarzowi wielokrotnie grożono śmiercią. (Fot. Getty Images)
Salman Rushdie's agent has said 'the news is not good' after the author was stabbed at an event in New York state. He was attacked on stage, and is now on a ventilator and unable to speak, Andrew Wylie said in a statement, adding that the author, 75, may lose one eye.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zamaskowany napastnik, który wbiegł na scenę i kilkurotnie ugodził Rushdiego nożem w szyję oraz lekko ranił w głowę moderatora spotkania, został aresztowany. Sprawca został zidentyfikowany jako 24-letni Hadi Matar z Fairview w New Jersey. Nie ustalono jeszcze motywu napaści.

Według majora Eugene J. Staniszewskiego z nowojorskiej policji stanowej, podejrzany wskoczył na scenę i pchnął nożem pisarza co najmniej raz w szyję i co najmniej raz w brzuch. Według wstępnych ustaleń podejrzany był sam, ale władze badają "aby upewnić się, że tak było" – tłumaczył Staniszewski.

75-letni Rushdie - brytyjski pisarz urodzony w Indiach, który w ostatnich latach mieszkał w Nowym Jorku - w swoim wykładzie miał mówić o wolności artystycznej. Po napaści został transportowany do szpitala helikopterem i poddany wielogodzinnej operacji.

"Wiadomości nie są dobre. Salman prawdopodobnie straci jedno oko; nerwy w jego ramieniu zostały przecięte, a wątroba została uszkodzona" – powiadomił jego agent Andrew Wylie. Jak dodał, pisarz jest podłączony do respiratora, który wspomaga pracę płuc i nie był w stanie mówić.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał na Twitterze, że jest "wstrząśnięty, że sir Salman Rushdie został zaatakowany, gdy korzystał z prawa (do wolności wypowiedzi - przyp. red.), którego nigdy nie powinniśmy przestać bronić". Życzenia powrotu do zdrowia wystosowali m.in. brytyjska minister kultury Nadine Dorries i lider większości w amerykańskim Senacie Chuck Schumer.

Atak potępiła Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB), a także m.in. stowarzyszenie pisarzy PEN International, pisarze Stephen King i J.K. Rowling oraz autorka książek kucharskich, prywatnie wieloletnia przyjaciółka Rushdiego, Nigella Lawson.

Rushdie pochodzi z muzułmańskiej rodziny z indyjskiego Bombaju. Jest zadeklarowanym ateistą. W przeszłości wielokrotnie grożono mu śmiercią z powodu jego czwartej powieści "Szatańskie wersety", wydanej w 1988 roku. Dzieło, podejmujące temat początków islamu, wywołało niezwykłe oburzenie w krajach islamskich, według których książka zawiera bluźniercze fragmenty. 

Pisarza oficjalne obciążono fatwą, która nakazuje każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie Rushdiego. W związku z tym musiał żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji.

W 1998 roku ówczesny rząd Iranu ogłosił, że przestaje popierać fatwę, co w ostatnich latach umożliwiło pisarzowi powrót do bardziej normalnego życia. Jednak fatwa nigdy nie została odwołana. Ofiarą ataków padło wielu tłumaczy jego książek, a jeden z nich, Japończyk Hitoshi Igarashi, zginął w 1991 r. od ran zadanych sztyletem.

W 2012 r. Rushdie opublikował autobiograficzną powieść "Joseph Anton", w której opisał przymus ukrywania się z powodu wiszącej nad nim groźby śmierci.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement