Menu

"Rzeczpospolita": Fears about the increase in the minimum wage in Poland

"Rzeczpospolita": Fears about the increase in the minimum wage in Poland
Płaca minimalna w Polsce może wzrosnąć w przyszłym roku o 200 złotych. (Fot. Getty Images)
Despite the controversy related to raising the minimum wage on the Vistula River by PLN 200, most economists who participated in a special panel of the Rzeczpospolita daily did not share the concerns of entrepreneurs. According to the government's announcement, the minimum wage in Poland will increase next year to PLN 2,800 gross (about PLN 2,060 net).
Advertisement
News available in Polish

Jak donosi dziennik, nieco ponad jedna trzecia spośród 37 znanych naukowców, którzy wzięli udział w ankiecie "Rzeczpospolitej", zgodziła się z opinią, że przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej o 200 zł (do 2800 zł brutto) spowoduje znaczny spadek rzeczywistego zatrudnienia.

"Istotnie mniejsze będzie przede wszystkim zatrudnienie legalne, gdyż jego część przeniesie się do szarej strefy" – wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Witold Orłowski, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoły Biznesu PW.

Ekonomiści z rezerwą podchodzą jednak do argumentów premiera polski - Mateusza Morawieckiego - że podwyżka minimum płacowego nad Wisłą przyspieszy wychodzenie z kryzysu i będzie siłą modernizującą gospodarkę.

Antykryzysowy efekt wzrostu minimalnej stawki docenia jedynie 11 proc. uczestników panelu, a 32 proc. wiąże podwyżkę z modernizacją. "Wynagrodzenia równe minimalnemu płaci się głównie w branżach o niskim potencjale automatyzacji" – ocenia Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Co sądzą o podwyżce przedsiębiorcy? "W obecnych warunkach to niepotrzebny błąd polityczny, choć raczej nie skończy się on katastrofą" - ocenia w "Rzeczpospolitej" Henryk Orfinger, współwłaściciel i szef rady nadzorczej kosmetyczno-hotelarskiej grupy Irena Eris. Według niego, o ile w przemyśle, m.in. kosmetycznym, podwyżka minimum płacowego przejdzie prawie niezauważalnie, o tyle będzie mocno odczuwalna w branżach, które opierają się na niskich marżach i płacach, jak np. usługi okołoturystyczne.

Zdecydowana większość przedsiębiorców wyraża opinię, że wzrost płacy minimalnej o 200 złotych doprowadzi do dużego bezrobocia i znacznego wzrostu cen w kraju.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement